Borsodi ingatlannal kapcsolatos információk

      BORSODI

   legnagyobb ingatlan

    adatbázis !   MIKSZ

Folyamatos feltöltés
 
Lakóparkok, Új építésű Társasházak
 
Ingatlan Szervezetek
 
Ingatlan Értékbecslők
 
Ingatlan Irodák Miskolcon
 
Önkormányzatok és szervezetei
 
Ingatlan irodák a megyében
 
Ügyvédi Irodák
 
Pénzintézetek
 
Ingatlan vásárlási hitelek
 
Földhivatalok
 
Cégbíróságok
 
Földmérők
 
Építész tervezők
 
Belső építészek
 
Megyei Médiák
 
Biztosítók
 
Államigazgatási portálok
 
Végrehajtással kapcsolatban
 
APEH által regisztrált számla kibocsátók
 
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében.
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében. : A gyermekünk nevére vett lakás

A gyermekünk nevére vett lakás

  2006.11.08. 15:25

Jó tanácsok


Sok szülő a lakásának és egyéb ingatlanjainak jövőbeni sorsát csak akkor látja megfelelően biztosítottnak, ha azok tulajdonjoga még az életükben kiskorú gyermekük nevére kerül árírásra. Egyre elterjedtebb megoldás az is, hogy a kisgyermekes szülők lakásukat már eleve a gyermekük nevére vásárolják, ezeknek a formálisnak tűnő megoldásoknak az ingatlanjogi következményeivel azonban csak kevesen vannak tisztában.

Ha lakást, házat vagy éppen nyaralót akarunk vásárolni, akkor sok szülő dönt az ingatlannak a gyermek – esetleg unoka – nevére történő vétele mellett. A szülők többsége ezáltal akar gondoskodni arról, hogy kiskorú gyermeküknek később ne kelljen öröklési illetéket fizetnie.

Ez a módszer a gyakorlatban tényleg alkalmas a kétszeres illetékfizetés elkerülésére – azaz gyermekünket már nem fogja terhelni az öröklési illetékfizetési kötelezettség –, e formálisnak tűnő ügylet azonban azzal a következménnyel járhat, hogy a megvásárolt ingatlannal a szülők a továbbiakban már nem rendelkezhetnek szabadon.
Abban az esetben tehát, ha úgy döntünk, hogy kiskorú gyerekünk nevére vásároljuk meg a kiszemelt ingatlant, akkor az annak ellenére fog kikerülni a rendelkezésünk alól, hogy a vásárláshoz szükséges összeget mi biztosítottuk. Rendelkezési jogunk alapvető korlátját ilyen esetben a gyámhatóság fogja jelenteni, mivel a megvásárolt ingatlan gyámhatósági felügyelet alá kerül, és azt a jövőben csak akkor tudjuk eladni, elcserélni vagy megterhelni, ha abba a gyámhivatal is beleegyezik. A gyámhatóság jóváhagyását kell kérni tehát minden olyan jognyilatkozathoz, amelynek folytán kiskorú gyermekünk ingatlan tulajdona akár részben, akár egészében más személy tulajdonába kerül (például eladjuk, elajándékozzuk), illetve, amely a kiskorú tulajdonjogából eredő bármely jogosítványát korlátozó módon érinti. Többek között az ingatlan zálogjoggal való megterheléséhez, használati jog engedéséhez, szolgalmi jog alapításához, a
teljes vagy részleges bontásához, valamint az ingatlant érintő olyan építkezéshez, bővítéshez vagy más értéknövelő beruházás elvégzéséhez is a gyámhatóság jóváhagyását kell beszerezni, amely az építtető részére tulajdonszerzést eredményez a kiskorú ingatlanán.
Miután a gyámhatóság feladata, hogy szigorúan őrködjön a kiskorú gyermek vagyona felett, így a szükséges hozzájárulását csak akkor fogja megadni, ha az eladás vagy megterhelés a gyermekünk érdekeit fogja szolgálni. Amennyiben a gyámhatóság a jóváhagyását megtagadja, a hatósági döntés már csak közigazgatási perben támadható meg.
Fontos tehát tisztában lennünk azzal, hogy a gyermekünk nevére kerülő lakással a továbbiakban már akkor sem gazdálkodhatunk szabadon, ha a jövőben súlyos anyagi helyzetbe kerülnénk. Abban az esetben pedig, ha a gyámhivatal mégis hozzájárul az ingatlan értékesítéséhez, úgy az eladásból befolyt összeget (vételárat) sem használhatjuk fel szabadon, hanem azt a gyermekünk nagykorúvá válásáig gyámhatósági fenntartásos betétszámlán kell elhelyeznünk.
A betétszámlán elhelyezett pénz felhasználására a gyámhatóság csak akkor ad engedélyt, ha a teljes összeget államilag garantált értékpapírba, biztosítási kötvénybe, ingó vagy ingatlan vagyonba, azaz például ismételt ingatlanvásárlásba fektetjük be, és ez a befektetés a gyermek érdekében áll.
Elméletileg tehát nincs akadálya, hogy a gyermekünk nevén lévő lakást azért adjuk el, hogy helyette egy másikat vásároljunk. A gyámhatósági jóváhagyásnak ekkor az a feltétele, hogy az újabb ingatlanban a gyermek – azonos arányban – megint tulajdont szerezzen. Természetesen, ha a lakás eladását közvetlenül követi az új ingatlan megvásárlása, úgy az eladásból befolyó összeget nem kell a bankbetétben elhelyezni, csupán a gyermek ismételt tulajdonszerzését kell a gyámhatóságnál igazolni.
Gyakori megoldás, hogy a szülők idős éveikre gondolva, lakhatásuk biztonsága és zavartalansága érdekében a gyermekük nevére megvásárolt ingatlanra kikötik saját haszonélvezeti jogukat, illetve már meglévő lakásukat e jogukat fenntartva íratják át a gyermekük nevére. Kétségtelen, hogy a kiskorú ingatlanára alapított haszonélvezeti jog is a gyámhatóság jóváhagyási körébe tartozó megterhelés fogalma alá tartozik, ilyen esetben azonban a törvény kivételt tesz és kimondja, hogy a szülők haszonélvezeti jogának a bejegyzéséhez a gyámhatóság jóváhagyására nincs szükség.
A haszonélvezeti jog ilyen módon történő kikötésének, illetve fenntartásának legfontosabb előnye, hogy lehetővé teszi a szülők számára az ingatlan korlátozásmentes használatát arra az esetre is, ha utóbb a gyermekükkel a kapcsolatuk súlyosan megromlana. Haszonélvezeti joguk alapján a szülők a gyermekük nevére vásárolt lakásukat életük végéig sajátjukként használhatják, és annak elhagyására a gyermekük nem kötelezheti őket.
Érdemes végezetül megemlíteni, hogy ebben a konstrukcióban az ingatlan későbbi értékesítése is szerencsésebb lehet, mivel a szülők az ingatlan eladásával egyidejűleg kérhetik haszonélvezeti joguk megváltását is, és így az ingatlan tényleges eladási árából csak a haszonélvezeti jog ellenértékét meghaladó összeg kerül a gyámhatóság rendelkezése alá.

 
Miskolc
 
Hírlevélre feliratkozás
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Kiemelt Ingatlan Iroda Ajánlásunk !
 
Ingatlan nyilvántartás
 
Termőföldről info.
 
Könyvajánló
 
Térkép
 
Pályázatok
 
Mértékegységek
 
Illetékek
 
Amire Szüksége lehet !
 
Adózással kapcsolatban
 
Nyomtatványok
 
Ingyen Telefonálás
 
Kereső rendszerek
 
Országos Média Hírek
 
Webkamerák
 
Weblap készítés
 
Statisztika
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
E-mail