Borsodi ingatlannal kapcsolatos információk

      BORSODI

   legnagyobb ingatlan

    adatbázis !   MIKSZ

Folyamatos feltöltés
 
Lakóparkok, Új építésű Társasházak
 
Ingatlan Szervezetek
 
Ingatlan Értékbecslők
 
Ingatlan Irodák Miskolcon
 
Önkormányzatok és szervezetei
 
Ingatlan irodák a megyében
 
Ügyvédi Irodák
 
Pénzintézetek
 
Ingatlan vásárlási hitelek
 
Földhivatalok
 
Cégbíróságok
 
Földmérők
 
Építész tervezők
 
Belső építészek
 
Megyei Médiák
 
Biztosítók
 
Államigazgatási portálok
 
Végrehajtással kapcsolatban
 
APEH által regisztrált számla kibocsátók
 
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében.
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében. : Vidéki idill:

Vidéki idill:

  2006.10.05. 08:28

kényszerpálya vagy jó üzlet?

 

A tanyasi ingatlanok piaca fellendült a rendszerváltás után. Egyszerre "sikk" lett vidéki parasztházat vásárolni és elvonulni a város zajától. Persze sokan akadtak olyanok is akik meglátták az üzletet egy-egy elhanyagolt, félreeső ingatlanban. Megvásárolták az egykori tanyákat és panziókká alakították őket. A magyar befektetők mellett a külföldiek is szép számmal vásároltak - leginkább a Dunántúlon - ebből az ingatlanból. Aztán ahogy lenni szokott, lecsengett az érdeklődés, és ma már igencsak pang az ingatlanpiac eme szegmense.


Tanya és Tanya

Mielőtt belevágnánk a vidéki ingatlanok adta lehetőségek boncolgatásába és a finanszírozási módok felvázolásába, valamit le kell szögeznünk. Tanya és tanya között is lehetnek jelentős eltérések.

A tanya
Hivatalos meghatározás szerint a település külterületén lévő, mezőgazdasági termelés céljára létesített lakó- és gazdasági épület, épületcsoport és a hozzá tarozó, legfeljebb 6 ezer négyzetméter (1 katasztrális hold) területű föld együttese. Tanyákat ma is ki lehet alakítani egy épület körüli földek egyesítésével. A feltétel persze, hogy az említett egyholdnyi területnél több nem lehet egy-egy tanya mérete.


A mérleg egyik serpenyőjében, még a vidéken is vidékinek számító, mindentől távol eső, alig-alig közművesített, leginkább állattartásra alkalmas (persze nem EU szabvány szerinti) lepusztult épületekből álló farmok vannak. Míg a másik oldalon egy-egy nagyvárostól pár kilométerre lévő, kiváló panorámával és megközelíthetőséggel ellátott "ranch-ek" találhatók.

Természetesen a két véglet között számtalan állomás van. Így a tanyasi ingatlanok hasznosítása és vevői között is sok eltérés mutatkozik.

A vevők közül sokan vannak olyanok, akik hétvégi házként szeretnék használni ingatlanjaikat, vannak akik letelepedés és gazdálkodás céljából vásárolják és akadnak szép számmal olyanok is, akik valamilyen turisztikai céllal kívánják megvásárolni az ingatlant.

A piac

A rendszerváltás kori fellángolás után, az értékesíteni kívánt tanyasi ingatlanok iránt napjainkban már gyenge az érdeklődés.

A magyarok manapság már alig-alig vesznek tanyát, az érdeklődő külföldiek pedig ragaszkodnak a jelentős felárakkal dolgozó, otthonról hozott ingatlanos kapcsolataikhoz, ha tanyát kívánnak vásárolni.

Az efajta ingatlan típusra jelenleg inkább csak a kispénzű emberek kíváncsiak. Szeretnék hátrahagyni városi lakásukat, de csak a nagyon olcsó ingatlanokra, illetve a kis területű tanyákra cserélnék fel, ilyen azonban ritkán akad. Az eladó tanyákat tulajdonosaik így kénytelenek sokáig hirdetni, s csak keveseknek sikerül az értékesítés.

A külföldiek is főként a 2-3 millió forintra becsült, nagyon rossz állapotú tanyákat keresik, hogy utána teljesen felújítsák őket. A tanyákhoz tartozó földterületek későbbi megművelésére többnyire bérlőt vagy alkalmi munkásokat vesznek fel, hiszen a külföldiek jellemzően a tanyasi életforma iránti vágy, s nem a gazdálkodás miatt lesznek tanyatulajdonosok. Főleg a hazatért, időskorú magyarok keresnek nagy értékű, 15-30 milliós, jó állapotban lévő tanyákat, míg mások kifejezetten nyári itt-tartózkodásuk, pihenésük kedvéért.

A tanyák értékesítését nehezíti hogy nagyon sok ingatlan úgynevezett kivett részen, a szántón vagy erdőterületeken fekszik. A kivett rész, vagyis a lakóház és udvar csekély értéket képvisel a földterülethez képest, így önmagában hitelképtelen.

Finanszírozás

Mivel a tanya nem termőföld, ezért néhány hazai banknál lakásvásárlási hitel is felvehető a megvásárlására.

Befektetőként is van lehetőség különböző hitelkonstrukciók és pályázatok igénybevételére. Az egyik ilyen termék az agrár-beruházási hitel, melynek összege 5-400 millió forintig terjedhet, ehhez 20 százaléknyi önerőt várnak el.

A másik lehetőség az AVOP keretein belül meghirdetett, "Vidéki jövedelemszerzési lehetőségek bővítése" című pályázat, melynek keretein belül részben finanszírozhatjuk a tanyasi ingatlan megvásárlását és fejlesztését.

Kik vehetnek és mennyibe kerül?

A magyar belföldi magánszemélyek csak korlátozott mennyiségű termőföldet vásárolhatnak, nem lényegtelen, hogy a tanyának minősülő ingatlan nem számít bele ebbe a limitbe.

A külföldiek a tanyát, termőföldnek nem minősülő más ingatlanokra vonatkozó jogszabályok szerint vásárolhatják meg, vagyis nagyjából úgy, mint egy lakást.

Amennyiben valaki egy tanyasi ingatlan megvásárlásában gondolkodik, annak a legelső és egyben legfontosabb tennivalója eldönteni, hogy milyen célra szeretné felhasználni az ingatlant.

Ugyanis egy millió forinttól akár 260-300 millió forintig is terjedhet egy-egy ingatlan ára. Természetesen, az árat nagyban befolyásolja az ingatlan elhelyezkedése, adottságai, állapota, stb.

Ezeknek megfelelően megyénkként a következő árakkal találkozhatunk:

 

 
Miskolc
 
Hírlevélre feliratkozás
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Kiemelt Ingatlan Iroda Ajánlásunk !
 
Ingatlan nyilvántartás
 
Termőföldről info.
 
Könyvajánló
 
Térkép
 
Pályázatok
 
Mértékegységek
 
Illetékek
 
Amire Szüksége lehet !
 
Adózással kapcsolatban
 
Nyomtatványok
 
Ingyen Telefonálás
 
Kereső rendszerek
 
Országos Média Hírek
 
Webkamerák
 
Weblap készítés
 
Statisztika
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
E-mail