Legutóbbi tesztünk óta a lakáslízing-piac két új szereplővel bővült: az Erste Csoport legújabb tagja, az Erste Ingatlanlízing Zrt. július vége óta, a Raiffeisen Ingatlan Zrt. pedig augusztus óta kínál lakáslízing konstrukciót. Teljes finanszírozást az Argenta kivételével már az összes lízingcég nyújt – bár általában csak jövedelemalapon. Az élesedő versenyt az is mutatja, hogy a lakáslízing-piacon régebb óta jelen lévő cégek újabb termékekkel jelentek meg, és csökkentették kamataikat, a frissen piacra lépők pedig máris megkezdték újabb lízingkonstrukcióik kidolgozását. Az OTP-SCD Lízingről nemrégiben átnevezett OTP Lakáslízingnél például jövő héttől kedvezőbbek lesznek a lízingfeltételek, valamint a BG Hitel & Lízing is csökkentette kamatait.

Hasonuló arányok
A lakáslízing piacon új szereplőként megjelent Erste által kínált konstrukció bármely Magyarországon épülő új lakásra igénybe vehető és kiterjed a teremgarázs, valamint a tároló finanszírozására is. A lízing összegének minimuma ötmillió forint, míg maximuma fedezet alapon 50 millió forint, jövedelem alapon pedig az ingatlan likvidálási értéke. Az Erste Ingatlanlízing Zrt. várhatóan még az idén bővíti termékkörét. Új szereplőként jelent meg a Raiffeisen is, amely egyelőre csak budapesti ingatlanokat finanszíroz.

Az Erste a többi lízingcéghez hasonlóan az ingatlan értékének 100 százalékát is finanszírozza, ehhez azonban jövedelemvizsgálatot végez. A fedezet alapú finanszírozásnál elegendő a mindenkori minimálbér igazolása, de ebben az esetben az ingatlan likvidálási értékének csak a 70 százaléka finanszírozható. Ugyanez egyébként a CIB Lízingről is elmondható: az újépítésű lakások kivételével csak megfelelő jövedelem mellett igényelhető nulla százalékos konstrukció. Az OTP-Lakáslízing szintén nyújt száz százalékos finanszírozást.

THM helyett induló részlet
Lízing esetében nagyon bonyolult, és egyben nem is kötelező a THM megadása. Ennek magyarázata a lízing lényegében rejlik. A zártvégű és a nyíltvégű lízing ugyanis lényegesen különbözik egymástól: míg a nyíltvégű lízing a törvények szerint szolgáltatásnak, addig a zártvégű lízing termékértékesítésnek minősül. Ez az első ránézésre aprónak tűnő különbség újépítésú lakások esetében nagyon sokat számít, itt ugyanis a vételárban benne van az áfa – magyarázza Dunavölgyi Mária, a lakáslízing piacon elsőként megjelent OTP Lakáslízing vezérigazgatója. Ezekben az esetekben a pénzintézetek szolgáltatást nyújtanak, így az általuk megvásárolt lakás áfáját visszaigényelhetik. Ennek megfelelően nyíltvégű lízing esetében – a lakáshitelekkel ellentétben – csak az ingatlan nettó értékére számítanak kamatot. A lakás áfáját a lízingelő a teljes futamidő során, kamatmentesen fizeti meg.

Ez a magyarázata annak, hogy a nyíltvégű lakáslízingnél nincs értelme THM-et megadni, hiszen nem hasonlítható össze a lakáshitelekkel – ez utóbbiak THM-ét ugyanis az ingatlan bruttó értékére adják meg. Az ilyen típusú nyíltvégű lízingnek csak újépítésű lakások esetében van jelentősége, hiszen áfával csak ebben az esetben kell számolni. Használt lakásoknál a hitelintézetek általában zártvégű lízinget ajánlanak, mert ezeknél a nyíltvégű megoldásnak nincsen semmi előnye.

Induló törlesztőrészletek

15 millió forintos ingatlan kezdő lízingdíja CHF-ben igényelve, 25 éves futamidővel


Lízingből lakáshitel


Az OTP Lakáslízingnél jövő héttől új termék jelenik meg: a neve, Kombi, amelynek lényege, hogy a szocpolra egyelőre nem jogosult fiatalok minden további nélkül lakáshitellé alakíthatják a lízinget, ha jogosulttá válnak e támogatásra. Ebben az esetben a használt lakások esetében járó fél szocpolt vehetik igénybe. Ilyesmire a Raiffeisen Lízingnél három év után nyílik lehetőség, és hasonló konstrukció jelenleg az Erste Banknál is kidolgozás alatt áll. E cserére a CIB Lízingnél is van lehetőség: ha valamelyik feltétel esetleg nem teljesül, egy plusz ingatlan bevonása általában megoldást jelent. Hitelre való áttérésre a BG is nyújt lehetőséget: a BG Twist lízing-refinanszírozási hitel segítségével a lízingbevevő előtörlesztési díj nélkül, egyszeri adminisztrációs költség fejében bármikor átválthat hitelfinanszírozásra, és megszerezheti a lakás tulajdonjogát

Vidék vagy főváros?
Az OTP-SCD Lízing nem tesz különbséget vidék és főváros között, viszont a településeket kategorizálja: négy kategória létezik, és ezek közül csak kettőben vállalnak 100 százalékos finanszírozást. Ide tartozik a főváros, a megyeszékhelyek, és egyes kiemelt területek. Más településeken is finanszíroznak, viszont ezekben az esetekben önrész befizetése szükséges. Az elhelyezkedés szerinti különbségtétel más cégekre is jellemző: a BG például jövedelem alapú adósminősítéssel, budapesti új építésű lakás esetén akár a piaci érték 100 százalékát is folyósítathatja, míg vidéken a használt lakások esetében 5 százalékkal, új építésű lakások esetén 10-15 százalékkal alacsonyabb finanszírozást nyújt. A Raiffeisen jelenleg egyedül budapesti új építésű ingatlanokat finanszíroz.

Terjed az annuitásos törlesztés
A BG Hitel & Lízingnél, valamint az OTP Lakáslízingnél egyedül annuitásos törlesztésre van lehetőség: ilyenkor a törlesztés a futamidő előre haladtával kismértékben nő. Ez a kedvező megoldás egyre inkább terjed, bár a Raiffeisennél magánszemélyek nem vehetik igénybe. Náluk annuitásos törlesztésre csak a hamarosan induló, vállalkozásoknak szóló, zárt végű pénzügyi ingatlanlízing konstrukcióban nyílik lehetőség.

Nyáron is a csúcson
Az OTP Lakáslízing tapasztalati szerint a forintgyengülés olyannyira nem befolyásolta a lízingelési kedvet, hogy esetükben a hitelekre jellemző szokásos nyári hullámvölgy is elmaradt. Hasonló tapasztalatokról számolt be a piacon szintén régebb óta jelenlévő CIB Lízing: a lakáslízing iránt esetükben is változatlanul nagy az érdeklődés, ugyanakkor egyelőre kisebb azok aránya, akik nulla százalékos önerővel kötnek üzletet. Véleményük szerint a lakáslízing iránti igényt tovább növelheti a lakáshitel-támogatások tervezett módosítása, és a kamattámogatások megszűnése. A lízingszövetség legutóbbi felmérése szerint egyébként a lakáslízing immár a teljes piac 10 százalékát jelenti.

Tartalmi partnerünk a Bookmark Media ingatlanpiaci hírügynökség


hvg.hu