Borsodi ingatlannal kapcsolatos információk

      BORSODI

   legnagyobb ingatlan

    adatbázis !   MIKSZ

Folyamatos feltöltés
 
Lakóparkok, Új építésű Társasházak
 
Ingatlan Szervezetek
 
Ingatlan Értékbecslők
 
Ingatlan Irodák Miskolcon
 
Önkormányzatok és szervezetei
 
Ingatlan irodák a megyében
 
Ügyvédi Irodák
 
Pénzintézetek
 
Ingatlan vásárlási hitelek
 
Földhivatalok
 
Cégbíróságok
 
Földmérők
 
Építész tervezők
 
Belső építészek
 
Megyei Médiák
 
Biztosítók
 
Államigazgatási portálok
 
Végrehajtással kapcsolatban
 
APEH által regisztrált számla kibocsátók
 
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében.
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében. : Trükkök az új lakásoknál

Trükkök az új lakásoknál

  2005.07.14. 15:59

- Milliókat fizetünk a falakért és az oszlopokért

A mai négyzetméterárak mellett akár milliókat is lehet nyerni - vagy a beruházónak veszteni - egyetlen fogalom, a hasznos alapterület értelmezésével -hívja fel a lakásvásárlók figyelmét a lakás.hu legújabb száma. A figyelmeztetés valóban időszerű, hiszen sokan beköltözéskor jönnek rá, hogy 45 négyzetméteres új lakásuk nem tágasabb régi, 40 négyzetméteres használtuknál. Megéri mérni, számolni és figyelni a jogainkra. A lakás.hu szerint ha a vevők résen vannak, vastagabb pénztárcával kezdhetik meg új lakásukban az életet.


Ha amatőrök vagyunk

Az értékesítőknek elég ügyeskedniük a négyzetméterekkel, loggiának számítani például az erkélyt, beszámítani a lakásból igen tekintélyes részt kivágó tartópilléreket a hasznos alapterületbe, és máris ott tartunk, hogy egy 58 négyzetméteres lakás 60 négyzetméter. Ez jobb helyen, mondjuk egy belvárosi lakás esetében egymillió forintot is jelenthet.

Bár a jobb helyeken korrektül mérik a négyzetmétert, azonban nagyon sok projektnél a vásárló felkészülhet rá, hogy ki kell fizetnie a főfalakat, az elválasztó falakat. Miközben a használt lakás esetében általában a valós alapterületre alkudozunk, az új lakás esetében a falak mellett könyörtelenül kifizetjük (teljesen jogosan) a tárolót és az erkélyt.

A vásárlók többnyire nem négyzetméterárban, hanem lakásárban gondolkoznak, de becsalogatásukban sokat segít az alacsony négyzetméterár. Sokan elkönyvelik magukban, hogy fizetni kell a falakért is, sokan viszont tényleg furcsállják, hogy 15 millióért vett 300,000 Ft/ nm áron kínált lakásunkban (az erkély levonása után is) beköltözés után nem éreznek tágasságot.

A telekvásárlók figyelme sem lankadhat Magyarországon. Könnyen előfordulhat, hogy 15 éve, a telekre ritkán kijáró tulajdonos figyelmét elkerülve a szomszéd 5 méterrel odébb rakta a kerítést, hogy legyen hely garázsnak, vagy gépkocsifeljárónak. Mivel 10 év után megtörténik az elbirtoklás, azért utólag már nem követelhetjük vissza a területet. Nem mindegy, hogy 1,000 vagy 850 négyzetméteres a telkünk, érdemes tehát lemérni, hogy mit veszünk meg.


Ha nem vagyunk amatőrök

Ha a vevő nem amatőr, egy kis odafigyeléssel jelentős összeget takaríthat meg. Lakás.hu írása szerint persze az is megesik, hogy intézményesen verik át a vásárlót - mondja dr. Baczkó István szegedi ingatlanszakértő, aki elárulja, a Tisza-parti főváros egyik építkezésénél például az is megesett, hogy a rossz felmérés következtében több tíz négyzetméterrel kisebb lett a telek a tervekhez képest, így természetesen a rajta lévő ház is "összezsugorodott". Az árak azonban maradtak, ahogy az meg van írva a nagykönyvben.

A leggyakoribb problémát azonban Baczkó szerint az jelenti, hogy már az elején, tehát a tervrajzkészítési fázisnál rosszul számolják ki a hasznos alapterületet, erre már csak pluszproblémaként jön az, hogy az utólag beépített egységeket, tehát az építkezés során bekövetkezett változásokat nem számítják be. Ezen persze lehetne segíteni, például úgy, hogy a műszaki átadás-átvételnél (nem a vevőnek való átadáskor, hanem amikor a kivitelező adja át a lakásokat a beruházónak) a műszaki ellenőr leméri, mennyi is az annyi, vagyis a hasznos négyzetméter, ám Baczkó szerint - vidéken legalábbis - még műszaki ellenőr sincs, mondván a beruházónak nincs rá pénze. (Független műszaki ellenőr pedig akkor is kéne, ha a beruházó és a kivitelező személye - csapata - egy.)

Baczkó szerint az a probléma, hogy a jelenleg érvényben lévő, 93-as lakástörvénybe - az illetékesek saját bevallásuk szerint is - elfelejtették betenni a hasznos alapterület meghatározását, minden probléma tehát innen ered. Ezért itt lenne az ideje meghatározni a fogalmat a most készülőben. Utoljára a 72-es lakástörvény tisztázta a nettó alapterületet, akkor nem is volt probléma ezzel.

A lakás alapterülete mindig a nettó négyzetméter, amelyet úgy kell kiszámítani, hogy megmérjük külön-külön a helyiségeket és összeadjuk a területüket, tehát a lakásban lévő válaszfalak nem számítanak bele. A bruttó, illetve nettó négyzetméter közti különbségnek csak családi háznál van jelentősége, azt megállapítandó, milyen a terület beépítettsége. (Egy 400 négyzetméteres telek esetében például egy kívülről mért, 10x10 méteres ház logikusan 25 százalékos beépítettséget eredményez.)

A tisztázatlanság jelenleg nemcsak a lakás értékesítésénél, de a tulajdoni hányad kiszámításánál, illetve ebből következően a közös költség fizetésnél is problémát jelent. Ezenkívül fontos az ingatlan forgalmi értékének megállapításakor az illeték megállapítása érdekében, és természetesen még egy eset van, amikor jelentős anyagi eltérést okozhat: az önkormányzati bérlakások esetében, hiszen nem mindegy, hogy a lakbérfizetésnél egy hat négyzetméteres beépített szekrény és egy három négyzetméteres loggia beszámít-e vagy sem.


Az ügyvéd válaszol


Dr. Horváth Gyula ingatlanügyekre specializálódott ügyvéd szerint a beépített szekrényt - ha a fogalmat az OTÉK szerint határozzuk meg - nem kell beszámítani a hasznos alapterületbe, mivel ez esetben a szekrény alkotórésznek minősül. A helyzet azonban ennél jóval bonyolultabb, mert amikor arról van szó, hány négyzetméter után kell távfűtést fizetnünk, már beszámít a szekrény is, de ezt megint csak egy másik, a központi fűtésről és melegvíz-szolgáltatásról szóló kormányrendelet (189/1998.) határozza meg- írja a lakás.hu

Ez tehát egy jogszabályok közötti ellentmondás, hiszen a területbe nem számít bele, fűteni azonban mégiscsak kell. A lakásban található tartóoszlopok azonban semmilyen körülmények között nem számítanak bele a hasznos alapterületbe, mert az a definíció szerint a helyiség teljes járófelületének területe, álló oszlopon járni pedig elég nehezen lehet.

Az ügyvéd szerint a legfontosabb, hogy az adásvételi szerződés megkötésekor mindig legyünk résen, mert az OTÉK hasznos alapterület fogalma azt nem szabályozza, értékesítéskor hogyan kell számolni ezt. Márpedig ezen áll vagy bukik minden.

 

 
Miskolc
 
Hírlevélre feliratkozás
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Kiemelt Ingatlan Iroda Ajánlásunk !
 
Ingatlan nyilvántartás
 
Termőföldről info.
 
Könyvajánló
 
Térkép
 
Pályázatok
 
Mértékegységek
 
Illetékek
 
Amire Szüksége lehet !
 
Adózással kapcsolatban
 
Nyomtatványok
 
Ingyen Telefonálás
 
Kereső rendszerek
 
Országos Média Hírek
 
Webkamerák
 
Weblap készítés
 
Statisztika
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
E-mail