Borsodi ingatlannal kapcsolatos információk

      BORSODI

   legnagyobb ingatlan

    adatbázis !   MIKSZ

Folyamatos feltöltés
 
Lakóparkok, Új építésű Társasházak
 
Ingatlan Szervezetek
 
Ingatlan Értékbecslők
 
Ingatlan Irodák Miskolcon
 
Önkormányzatok és szervezetei
 
Ingatlan irodák a megyében
 
Ügyvédi Irodák
 
Pénzintézetek
 
Ingatlan vásárlási hitelek
 
Földhivatalok
 
Cégbíróságok
 
Földmérők
 
Építész tervezők
 
Belső építészek
 
Megyei Médiák
 
Biztosítók
 
Államigazgatási portálok
 
Végrehajtással kapcsolatban
 
APEH által regisztrált számla kibocsátók
 
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében.
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében. : Az adás-vétel kulisszatitkai

Az adás-vétel kulisszatitkai

  2005.07.07. 10:03

Közvetítők ne kíméljenek!

 

 
Budapesten minden harmadik, vidéken minden ötödik lakás cserél gazdát közvetítő segítségével
A lakásvásárlóktól már régen nem kérnek pénzt az ingatlanközvetítők, a túlkínálati piac elsöpörte a címkiadó irodákat. Bár a becslések szerint a használt lakások legfeljebb negyedét adják el közvetítő segítségével, a hirdetésre telefonáló vevő rendszerint ingatlanossal találkozik.

- Jó napot kívánok, az eladó lakás iránt érdeklődöm.

- Melyik érdekli? - mondja a vonal túloldalán egy hölgy, akinek válaszából rögtön kiderül, hogy nem a tulajdonos árulja a meghirdetett lakást. Erre többnyire már abból is lehet következtetni, ha a hirdetésben nem szerepel, hogy "tulajdonostól" eladó. Kisebb közvetítőcégek munkatársainak bevált ügyfélcsalogató trükkje, hogy az utcán kézzel írt hirdetéseket ragasztanak ki. Magyarországon még némi fenntartással viseltetnek a vevők a közvetítők iránt, akiket fölösleges akadálynak, árdrágító tényezőnek tartanak egy lakásügyletben. Az eladók részéről is van némi távolságtartás, hiszen az ingatlanos cégek által kért 3-5 százalékos díjat sokan soknak tartják.

A tipikus eladó először maga vág bele a lakáseladásba. Úgy véli, azért a pár százezer forintért, amit az ingatlanosnak kifizetne, jó pár hirdetést fel tud adni maga is. Aztán telnek-múlnak a hetek, gyűlik a hirdetési költség, vevő azonban még mindig nem akad. Ekkor lép be a képbe az ingatlanos. A nagy, országos hálózattal dolgozó közvetítőcégek munkatársainak eleinte gyakran kell azzal szembesülniük, hogy az eladók mereven ragaszkodnak az általuk kitalált árhoz. Az ingatlanos ilyenkor megpróbálja meggyőzni a lakástulajdonost, hogy faragjon le az árból, mert riasztóan magas, és ha komolyan gondolja az eladást, csak időpocsékolás lesz az egész.

- Nemegyszer előfordul, hogy az eladó túl alacsonynak véli az általunk reálisnak mondott árat, s inkább úgy dönt, másnál próbál szerencsét. Aztán néhány hónap múlva visszajön - mondja Pohankovics Zoltán, a Duna House ingatlanközvetítő hálózat irodavezetője. A szakember tipikus hibának tartja, amikor egy eladásra szánt lakást felújítanak. Mindenkinek azt tanácsolják, hogy ha el akarnak adni, akkor ahhoz az ingatlanhoz már nem szabad hozzányúlni. A fiatal vevők ugyanis inkább lerobbant lakást keresnek, mert szívesen foglalkoznak maguk a felújítással, illetve arra törekszenek, hogy minél nagyobb lakást vehessenek, amire majd később költenek.

A nagyon lepukkant lakások külön kategóriát alkotnak. Ha cserére szorul a villanyvezeték, ha meg kell oldani a fűtést, ha nincs használható kád, vagy konyhabútor, akkor a lakást 30-40 százalékkal olcsóbban lehet eladni beköltözhető állapotú társainál. Magyarországon amúgy hagyomány, hogy a lakásokat kvázi lakható állapotban, tehát konyhabútorral, használható fürdőszobával kell átadni. Angliában például - mondja a közvetítő - szinte csak a falak maradnak, az utolsó mozdítható, leszerelhető tárgyig elvisznek mindent. Bútorzatot nálunk csak akkor fizet meg, illetve vesz át a vásárló, ha belsőépítész, lakberendező alkotta egységről van szó. Ilyenkor azonban érdemes ingósági szerződést kötni, hogy a berendezés ne a lakás árát gyarapítsa, s kedvezőbb adó alá essen.

Egyelőre nem mindenki ismeri fel a hangulatteremtés fontosságát, pedig a vevők közül sokan egy-egy lakás hangulatába szeretnek bele. Ha az eladásra kínált ingatlan belül is tiszta, rendezett - nem feltétlenül felújított - máris jól mutat. Ehhez képest sok olyan fényképes hirdetést látni az interneten, amelyen a fürdőszobai fregolin lógó gatya benyúlik a képbe, vagy a konyhában a mosatlan mellett hever a csikktől dagadozó hamutál. Pohankovics úr elárulja: elsősorban az időseket nehéz vagy lehetetlen rávenni, hogy rendet rakjanak. A vevőjelölteket az efféle helyeken bizony figyelmeztetni kell, hogy vonatkoztassanak el a látottaktól és a lakásban rejlő lehetőségeket figyeljék csak. Néhol bizony élénk fantázia szükséges ahhoz, hogy a negyven négyzetméterre bezsúfolt száz négyzetméteres lakásba való bútorzat mögött valaki megérezze a lakás valódi tereit.

Budapesten egyelőre minden harmadik, vidéken még csak minden ötödik lakás eladásában működik közre ingatlanközvetítő. A pontos számokat senki sem ismeri, a piac nagyságáról csak becslések vannak. Tény azonban, hogy egyre többen fordulnak közvetítőhöz mind eladóként, mind vevőként. Ha a megbízott cég valódi munkát végez, tehát szorgalmasan hirdeti az ingatlant és toborozza az érdeklődőket, és - ami a legfontosabb - elfogadható áron el tudja adni a lakást, akkor a tulajdonosok nem sajnálják kifizetni a díjat. A számlát adó közvetítők jutaléka ráadásul elszámolható költség. A fizetés alól kibújni igyekvő ügyfelek ellen ma már minden esetben pert indítanak a cégek. Állítólag erre egyre ritkábban van szükség, a közvetítői munkát egyre többen tartják valódi munkának. Nem hiába: egy-egy lakás eladásához az ingatlanosnak többtucatnyi vevővel kell tárgyalni, naponta több címre elmenni, megmutatni a lakást, s mindezt nem ritkán hiába - hisz lehet, hogy az adott ingatlant egy kolléga adja el előbb. Ez a közvetítő üzleti kockázata. Talán ezért nem terjedt még el a szerződésekben a garanciális határidő, amikor a kizárólagosságot követelő cég vállalja, hogy bizonyos idő alatt eladja a lakást, vagy kötbért fizet. Kizárólagos szerződést kötni csak ilyen esetben tisztességes.

Írta : Sándor Tünde

 
Miskolc
 
Hírlevélre feliratkozás
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Kiemelt Ingatlan Iroda Ajánlásunk !
 
Ingatlan nyilvántartás
 
Termőföldről info.
 
Könyvajánló
 
Térkép
 
Pályázatok
 
Mértékegységek
 
Illetékek
 
Amire Szüksége lehet !
 
Adózással kapcsolatban
 
Nyomtatványok
 
Ingyen Telefonálás
 
Kereső rendszerek
 
Országos Média Hírek
 
Webkamerák
 
Weblap készítés
 
Statisztika
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
E-mail