Meg lehet-e védeni az ingatlantulajdonos jogát és vele tulajdonát is
2005.07.02. 12:54
Egy földhivatali szolgáltatásról -
A kérdés költői, mert a választ az életnek kell megadnia. A tervek szerint, – a Világgazdaság információja alapján -, szeptembertől indul az a földhivatali szolgáltatás, amelynek célja meggátolni a tulajdoni lapokon az olyan széljegyek, bejegyzések keletkezését, amiről a tényleges tulajdonos nem is tud.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium végre a megoldás technikai támogatásának lehetőségét kínálja fel azoknak a tulajdonosoknak, akik saját maguk kívánják felügyelni a tulajdonjoguk változásait. A javaslat és annak tervezett megoldása mai körülményeink között roppant egyszerű, és pont ebben van az ötlet nagyszerűsége is. A logikus gondolkodás eredménye többnyire jó válaszokat szokott adni, a matematikában szinte mindig. Bizakodjunk, hogy itt is ez fog történni.
A tulajdonos kapjon e-mail üzenetet, a tulajdoni lapját érintő minden bejegyzési akcióról, vagyis legyen lehetősége a változás folyamatába egy független kontrollal bekapcsolódni, és szükség szerint azt megállítani. Ezzel az ötlettel a hivatali ügyintézés demokráciájának hajnalát láthatjuk közeledni. Persze a nap csak akkor fog felkelni és ragyogni, ha a tulajdonos számára sérelmes bejegyzés visszafordítható lesz, vagyis a „bejegyzés elve”-nek alkalmazása összhangba kerül a tervezet céljával, vagyis meghamisított okirat ne kerülhessen ingatlan-nyilvántartási bejegyzésre.
A bejegyzés elve szerint az ingatlan-nyilvántartási törvény 3.§-a alapján „egyes jogok az ingatlan-nyilvántartásban a tulajdoni lapra történő bejegyzéssel keletkeznek. Az okiraton alapuló bejegyzés keletkezteti az átruházáson alapuló tulajdonjogot, továbbá a szerződésen alapuló vagyonkezelői jogot, földhasználati jogot, haszonélvezeti jogot és a használat jogát, a telki szolgalmi jogot, a jelzálogjogot (önálló zálogjogot).” A bejegyzés elve az ingatlan-nyilvántartás egyik legfontosabb alapelve.
Szomorú lenne a helyzet, ha erre nem gondoltak volna az ötletadók, mert nem lesz kisebb felelőssége a folyamatban résztvevőknek (ügyvédek, közjegyzők, földhivatali ügyintézők) mint jelenleg az okiratok bejegyzése során. Mindezek mellett még megkapják Damoklész kardját is a felük fölé, ha hamisított okirat kerül bejegyzésre.
Mi lehet a nyeresége a szükséges költségek ráfordítása után létrejövő szolgáltatásnak?
A válasz egyszerű, természetesen az azonnali és gyors tulajdonosi reagálás, persze ha rendelkezik a szolgáltatással, és nem akkor szembesül a ténnyel, amikor a végrehajtók jelennek meg a kicsalt ingatlanért. Előbb tud lépni az igazságszolgáltatás, ha a szükséges lépések is előre ki vannak dolgozva.
De mi lesz azokkal, akiknek nincs internet szolgáltatásuk, vagy csak nem kívánnak fizetni éves díjat (1500-2000 Ft ingatlanonként) a bejegyzés kontroljáért?
Számukra maradnak azok a garanciák, amiket a jelenlegi rendszernek is biztosítania kellene a szárazbélyegzővel is hitelesített valós ingatlan-nyilvántartási, ellenőrzött tulajdonos - vevő adatokon és aláíráson nyugvó közhiteles okiratokkal.
Hogy ez időnként jelenleg nem így van? Sajnálatos tény, hogy ha nem lehet kiszűrni az érintettek körét, pedig a szakmai kamaráknak ez is feladatuk lenne.
Ezért is támogatandó a kezdeményezés, mert egyedül a tulajdonos az az érdekelt fél, aki érvényesíteni tudja jogait, ha időben kap hozzá döntő információkat.
Ó néma
|