Zuhanás előtt a lakásárak?
2005.06.22. 12:57
Mikor pukkan ki a buborék?
Az elmúlt években óriási mértékben emelkedtek a lakásárak a fejlett országokban, most azonban a világtörténelem legnagyobb ingatlanpiaci buborékja kipukkanással fenyeget, amely különösen érzékenyen érintheti az Egyesült Államokat. A buborék kialakulását, természetét és a várható folyamatokat vizsgálta írásában az Economist. A folyamatok több fronton is aggasztónak tűnnek, előfordulhat, hogy a buborék kipukkanása után a szokásoktól eltérően nominál értékben is csökkennek az ingatlanárak, vagy a piac hosszú időre beáll. Az lakóingatlanok piacának esetleges összeomlása túlmutat önmagán, az érintett országokban akár a gazdasági növekedés jelentős visszaesésével is járhat. Ha már lakóingatlanokról beszélünk természetesen nem hagyhatjuk ki Magyarországot sem... Már itt sem jó a helyzet.
A rally után?
A tények magukért beszélnek. Soha ilyen gyorsan, hosszan, ennyi országban nem emelkedtek a lakóingatlanok árai, mint az elmúlt években. Az ingatlanpiac szinte tajtékzott a fejlett gazdaságok jó részében. A 2000-es részvénypiaci buborék kipukkanása után az emelkedő ingatlanárak megtámasztották a világgazdaságot, de mi lesz ha az ingatlanpiaci rally megfordul.
Az Economist becslése szerint a fejlett országokban a lakóingatlanok összesített értéke 30 trillió (30,000 milliárd) dollárral 70 trillió fölé nőtt az elmúlt öt évben. A növekmény mértéke megegyezik az érintett országok összesített GDP-jével. A hatalmas növekmény mellett eltörpülnek a korábbi ingatlanpiaci árrobbanások, de a 90-es évek végén kialakult részvénypiaci buborék 5 év alatt csak a GDP 80%-val nőtt, miközben a 20-as év végi esetében a növekmény csak a GDP 55%-ra rúgott.
A lakóingatlanok piacán tapasztalható árrobbanás két okra vezethető vissza. Egyrészt az alacsony kamatlábak arra ösztönözték a lakásvásárlókat, hogy több pénzt kölcsönözzenek, másrészt a háztartások elvesztették a bizalmukat a részvénypiacban, amely vonzóbb befektetéssé tette az ingatlant.
Az Economist által 2002-ben felállított globális lakóingatlan-árindex 20 országot fed le, adatait a hitelezőktől, ingatlanügynököktől és nemzeti statisztikákból nyeri. A legutóbbi negyedéves felmérés szerint a lakóingatlanok ára az elmúlt 1 évben 10%-ot meghaladó mértékben emelkedett a figyelt országok felénél. Az első negyedéves felmérések szerint az elmúlt 12 hónapban az Egyesült Államok mutatta fel az egyik legnagyobb növekedést, a lakóingatlanok ára 12.5%-kal nőtt. Kaliforniában, Floridában, Nevadában, Hawaii-on, Marylandben és a Washington, DC-ben az emelkedés meghaladta a 20%-ot. Az emelkedésből Európa sem maradt ki. Az elmúlt években Írországban és Spanyolországban szédítő magasságba emelkedtek az árak, míg az elmúlt 12 hónapban jelentős (9%-ot meghaladó) növekedés volt Franciaországban, Olaszországban, Belgiumban, Dániában és Svédországban. A franciaországi 15, illetve a spanyol 15.5%-os áremelkedés magasabb lakásárnövekményt jelentett, mint az USA-ban tapasztalt. Az érem másik oldala: Ahol már csökkennek a lakásárak
Az éremnek azonban mindig két oldala van. A tavaly ilyenkor még rendkívül jó évet maga mögött hagyó Ausztráliában (20%-ot közelítő emelkedés) az elmúlt 12 hónapban már csak 0.4%-kal nőttek a lakóingatlanok árai. Ezt akár soft landingnak is gondolhatnánk, de más statisztikák adatai másról árulkodnak. A nem a ténylegesen teljesítés, hanem a szerződéskötés időpontja szerint kalkulált index szerint 2003 óta 7%-kal estek az átlagos lakásárak, az egykor szebb napokat is látott Sydney-ben 16%-os volt az áresés.
A brit lakáspiac hasonló módon elég gyorsan lehűlt. A 2005 májusáig számolt 12 hónapban ugyan 5.5%-kal emelkedtek a lakásárak, de az lakóingatlanok árinflációja 2004 júliusában még 20%-os volt. De akadnak, akik ennél borúsabb képet festenek. A Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) jelentése szerint 10 hónapja esnek az árak. Májusban az esést jelentők nettó aránya 13 éves csúcson volt. Az adásvételek mennyisége harmadával esett egy év alatt, mind a vevők, mind az eladók elvesztették a bizalmukat a házak helyes értékeltségével kapcsolatban. A lakóingatlanok árinflációja nem csak Nagy-Britanniában lassult le, hasonló folyamat megfigyelhető az Economist adatai alapján Írországban, Hollandiában és Új-Zélandon is. Mennyivel túlértékeltek a lakóingatlanok?
A legtöbb országban 1997 óta a reál értelemben vett lakóingatlan árak sokkal többet emelkedtek, mint akármelyik korábbi boom alatt. Mindössze Japánban, Hong Kongban és Németországban volt áresés megfigyelhető. Az amerikai árak ugyan a briteknél alacsonyabb mértékben emelkedtek, de ettől még ez a még messze ez a legnagyobb boom az USA történelmében. Az árak háromszor annyit emelkedtek, mint a 70-es és a 80-as években megfigyelhető fellendülés során.
A legegyértelműbb bizonyítéka a lakóingatlanok felülértékeltségének a legtöbb országban, a lakásárak és bérleti díjak egymáshoz való viszonya. Ez a mutatószám felfogható a P/E ráta egyfajta ingatlanpiaci transzformációjának. Az kapcsolódás nem véletlen, hiszen míg egy részvény elméleti értéke a jövőbeli osztalékok jelenértéke egy ingatlan értékét a tulajdonlás jövőbeli előnyeinek diszkontálása adja meg, akár a bérbeadó esetében a befolyó bérleti díjakat nézve, akár a tulajdonos-lakó esetén a megspórolt lakbért tekintve.
Az Economist számításai szerint az ingatlanpiaci P/E ráta rekordértéket ért el az USA, Nagy-Britannia, Ausztrália, Új-Zéland, Franciaország, Spanyolország, Hollandia, Írország és Belgium tekintetében. Ez az jelenti, hogy az ingatlanok sokkal túlértékeltebbek, mint a korábbi ingatlanpiaci boomok idején. Az USA lakáspiaci P/E rátája 35%-kal magasabb jelenleg, mint az 1975-2000 közötti átlagos érték. Hasonló módon nézve Nagy-Britanniában, Ausztráliában és Spanyolországban az ingatlanok 50% feletti mértékben túlértékeltek. A bérleti hozamok jóval a jelenlegi jelzálogkamatok alatt vannak, amely lehetetlenné teszi a bérbe adók számára a profitot.
Ahhoz, hogy a lakásár/bérleti díj hányados visszakerüljön egy fair értékre, vagy a bérleti díjaknak kell jelentősen emelkedni, vagy az áraknak esniük. A számos korábbi lakáspiaci boom után a kiigazítás az inflációból jött, amelynek hatására emelkedtek a bérleti díjak, miközben az ingatlanárak nominálértéke nagy vonalakban változatlan maradt. A nagy probléma jelenleg azonban az, hogy az inflációs ráta világszerte sokkal alacsonyabb, mint korábban, így egy hasonló folyamat évekig tartana. Amennyiben a bérleti díjak évi 2.5%-kal emelkednének, az ingatlanáraknak 12 évig azonos szinten kellene maradniuk, hogy az ingatlanpiaci P/E visszatérjen a normál szintre. Ezért tartanak egy ingatlanpiaci szakértők az árak visszaesésétől.
A fenti gondolatokkal szemben támasztott általános ellenvetés az, hogy az alacsony kamatkörnyezet okozta finanszírozási könnyebbség idézi elő a magas ingatlanpiaci P/E rátát. Ezen vélemények azonban ott buknak el, hogy nominális kamatlábakról beszélnek és nem reálokról, így figyelmen kívül hagyják az adósságtömeg elinflálódását. Az Economist példaként azt hozza fel, hogy Írország és Spanyolország esetében - ahol a reálkamatok jelentős mértékben csökkentek az euró bevezetésével - indokolt az ingatlanpiaci P/E megugrása, azonban az USA-ban és Nagy-Britanniában, ahol a reál adózás utáni kamatlábak nem számítanak történelmi léptékkel rendkívül alacsonynak, ez már nem indokolt. Fókuszban az USA- Meddig tart még a lendület?
A legérdekesebb jeleket az amerikai piac mutatja. Az USA-ban a lakóingatlanok piaca később ébredt fel, mint Nagy-Britanniában vagy Ausztráliában, de nagyon hasonló jeleket kezd mutatni. Még a FED is elkezdett idegeskedni. Az árakat a spekulációs kereslet kezdte el hajtani felfelé. A National Association of Realtors (NAR) egyik tanulmánya szerint 2004-ben a lakóingatlant vásárlók 23% vásárolta házát színtiszta befektetésként, önmaga nem lakik ott, míg 13%-uk második otthont vásárolt. A befektetők még úgy is megvették a házakat, hogy gyakorlatilag vesztenek rajta (a bérleti díj nem fedezi a kamatkiadást), abban bízva, hogy az árak mennek felfelé. Gyakorlatilag ez a buborék definíciója. Számos piaci szereplő megveszi és a nagy profit érdekében még azelőtt eladja az ingatlant, mielőtt az felépült volna. Miamiban az eredeti vevők fele eladja lakást felépülte előtt, számos ingatlan kétszer háromszor cserél gazdát, mielőtt valaki beköltözne.
A piacon ráadásul előretörtek az agresszívabb pénzügyi konstrukciók is. A NAR adatai szerint az első alkalommal vásárlók 42, az összes vásárló 25%-a választja a törlesztésmentes hitelfelvételt, amelynek során csak a kamatokat kell fizetni, a tőkét nem. Az otthonvásárlók akár 105%-nyi hitelt is felvehetnek, hogy fedezve legyen összes költségük, ráadásul egyre gyengülnek az adminisztratív korlátozások (munkahely, vagyon, jövedelem). Megjelentek, sőt hódítanak a negatív amortizációjú hitelek, amelyek során a kamatkötelezettségnél bizonyos ideig kevesebbet kell visszafizetni. Kaliforniában az új nulla vagy negatív amortizációjú hitelek aránya a 2002-es 8%-ról napjainkra 60%-ra szökött fel. Az USA-ban az új hitelek közül minden harmadik ilyen. Ezek a hitelkonstrukcók egyértelműen arra játszanak, hogy az ingatlanárak tovább emelkednek, s a befektetők azelőtt nyereséggel el tudják adni a házat, mielőtt a tőkét el kellene kezdeni visszafizetni. Végezetül rohamosan törnek előre a változó kamatozású hitelek, a gyors áremelkedést mutató államokban arányuk már 50%-ra rúg.
Az elmúlt évek gyors árnövekedéséről egyértelmű, hogy nem fenntartható, ugyanakkor a legtöbb közgazdász szerint a lakóingatlan árak inkább stagnálni fognak, mint összeomlani. Nyilvánvalóan az ingatlanpiac más, mint a részvénypiac. Nagy összeomlásokra nem számíthatunk. Az embereknek lakniuk kell valahol, a tulajdonosok vonakodnak elismerni a tőkeveszteséget. Addig amíg tudják fizetni a hiteltörlesztést, ülnek és várnak. Gondot csak jelenthet, ha valakinek - költözés, vagy munkahelye elvesztése miatt - el kell adni ingatlanát. Neki alacsonyabb árat kell elfogadnia.
Ennek ellenére a korábbi boomok utáni helyzeteknél most nagyobb a nominális áresés esélye. Egyrészt a lakóingatlanok sokkal túlértékeltebbek, másrészt az infláció sokkal alacsonyabb, harmadrészt sokkal többen vették befektetésként ingatlanjukat, mint korábban. Amennyiben az ingatlanárak emelkedése megtorpan, vagy az árak elkezdenek esni, a saját lakásukban lakók nem tesznek semmit, azonban a befektetők eladhatnak, főleg, ha a bérleti díj nem fedezi a kamatkiadásukat. Természetesen a lakáspiac nem omlik össze egy nap alatt, mint a részvénypiac, egyes szakemberek szerint néhány országban lassú kifulladás lesz jellemző. A következő 5 évben számos országban elképzelhető, hogy akár 20%-ot meghaladó lakóingatlanáresést tapasztalhatunk. Mialatt az amerikai lakáspiac még mindig emelkedik, máshol - Nagy-Britannia, Ausztrália, Hollandia- erőteljes lehűlés tapasztalható. Az Economist joggal teszi fel a kérdés, hogy ez milyen leckét tartogat az USA számára.
Ellentétben a hagyományos bölcsességekkel, a lakóingatlanok árainak csökkenéséhez nem kell egy egyértelmű fordulópont, mint egy nagy kamatemelés vagy a munkaerőpiaci helyzet drámai megváltozása. A brit házárak csökkenéséhez elég volt az irányadó kamatláb 1 és negyed százalékpontos növekedése. Ausztráliában a rekord alacsony munkanélküliség mellett 2002 óta tart a kamatemelés, az ingatlanok árának csökkenéséhez a brit mérték volt szükséges. A FED eközben már 2 %ponttal emelte az irányadó kamatot, amely nem nagyon zavarta az ingatlantulajdonosokat, mivel a régi fix-kamatozású jelzáloghitelek kamatozása alacsony maradt. A negatív hatást inkább a változó kamatozású instrumentumok növekvő súlya okozhatja, amelynek nyomán az amerikai ingatlanpiac is érzékenyebb lehet a magasabb kamatokra. Miért omlik össze az amerikai ingatlanpiac?
A brit és ausztrál lakóingatlan árcsökkenése alapvetően két okra vezethető vissza. Az első lakásukat vásárlókat a magas árak szinte kiszorították a piacról, miközben a befektetők kereslete is visszaesett. Nagy-Britanniában az első lakásukat vásárlók most a lakásvásárlók 29%-át adják, 1999-ben ez még 50% volt. Eközben a National Association of Estate Agents adatai alapján a befektetők vásárlásai 50%-kal visszaestek. Az árak emelkedésével hasonló megtörténhet az USA-ban is.
A brit események aláaknázták azt a hagyományos az USA-ban igen divatos vélekedést is, mely szerint az ingatlanáraknak emelkedniük kell, mivel a földnek limitált a kínálata, miközben a háztartások száma nő. A szigetországban ezt mondák egy éve, és a folyamatok nem ezt igazolták. A RICS adatai szerint harmadával nőttek az értékesíti kívánt házat (nyilván a megnövekedett értékesítési idő miatt is), miközben a kereslet visszaesett. Az USA-ban ugyan gyorsabb a háztartások számának növekedése, mint Nagy-Britanniábam, azonban a Goldman Sachs nemrég rámutatott, hogy miközben a lakóingatlanokba történő befektetések 40 éves csúcson vannak, a háztartások számának növekedése 40 éves mélyponton helyezkedik el.
A lakáspiaci bullt támogatók legfontosabb mantrája, hogy mióta modern statisztika létezik, nem volt olyan teljes év az USA-ban, amikor estek volna a lakóingatlanok árai. Ez igaz, de az USA-n kívül ez számos esetben megtörtént. A 90-es éves elején Angliában és Svédországban, Japánban az elmúlt évtizedben. Miért éppen az USA lenne kivétel (nem felejtsük el nominális árakról beszélünk!). Az USA-ban is többször megtörtént, hogy egyes régiókban jelentős áresés volt megfigyelhető. Az esetleges áresés ellenére sokan úgy tartják, hogy előbb utóbb az emelkedés vissza tér, hiszen a reál házárak jelentősen emelkednek hosszú távon. Ezt a véleményt cáfolja Robert Shiller, Tőzsdemámor című könyvében. Szerinte 1890 és 2004 között csak 0.4%-kal emelkedtek reálértéken az ingatlanárak, amely azt jelenti, hogy az boomok kivételével reál árak stagnálnak vagy esnek. Nagy-Britanniában azután, hogy az árak a 90-es évek elején esni kezdtek, legalább egy évtizednek kellett eltelnie a reál értelemben vett árak új csúcsra érkezéséhez.
Az USA számára fenyegető jel lehet a lakóingatlanok árának emelkedésének, illetve a lakossági fogyasztás szárnyalásának összekapcsolódása. Itt a holland példa lehet az intő jel. A 90-es évek végén a holland gazdasági csoda idején a lakóingatlanok árai együtt szárnyaltak a lakossági fogyasztással. A vagyonnövekmény fogyasztásösztönző hatása azonban az ingatlanárak soft landingjével eltűnt. 2003-ban már csökkent a lakossági fogyasztás, amely recesszióba taszította a gazdaságot. A lakossági fogyasztás érzékenysége számos más országban is megfigyelhető volt. Ausztráliában a 12 hónapos lakossági fogyasztásbővülés 1 év alatt 8%-ról 1.8%-ra esett vissza, de Nagy-Britanniában is ugyanezek a folyamatok figyelhetők meg. Az USA-ban is reális a veszély. A lakosság költi az elért tőkenövekményt, a Goldman Sachs szerint a rendelkezésre álló jövedelem 7.4%-a ebből származott. Ha a rally kifullad, megszűnik ez a jövedelem is.
Az amerikai gazdaság szempontjából kulcsfontosságú lehet a lakóingatlanok piaca. Az elmúlt négy év GDP növekményének 90% származott a lakossági fogyasztás bővüléséből, illetve a lakóingatlan építésekből származott. A magánszektor új állásainak kétötöde az ingatlanszektorban létesült. Az IMF tanulmánya 1970 és 2001 között 14 ország lakóingatlanpiacának 20 ingatlanpiaci összeomlását vizsgálta, amelyből 1 kivételével az összes recesszióhoz vezetett. Az USA volt az egyetlen ország, amely el tudta kerülni a jelentős ingatlanpiaci fellendülést követő korrekciót. Japánban az ingatlanárak 14 éve folyamatosan esnek. Figyelemre méltó, hogy az 1991-es csúcs előtti évtized kisebb emelkedést hozott, mint a legtöbb fejlett országban az elmúlt években tapasztalgató lakásár-robbanás. (Mondjuk a japán gazdaság sem teljesített túl jól az elmúlt lassan két évtizedben, ugyanakkor jogosan tehető fel a másik észrevétel, az évek óta csökkenő ingatlanárakkal küszködő Japán és Németország esetében a lakossági fogyasztás is nagyon gyenge.
Összességében a folyamatok nem túl kedvezőek, az elkövetkező két évben valószínűleg eldől, hogy pukkan szét a világtörténelem legnagyobb buborékja. Magyarország: Összeomlik-e a lakáspiac? A Magyarországon 1998 után tapasztalható ingatlanboomra természetesen nagyon nehéz ráilleszteni a nyugat-európai mintákat. Egyrészt Magyarországon túlzás lenne beszélni az ingatlanpiac történelméről, másrészt a lakóingatlanok piacának rengeteg hátrány kellett leküzdenie:
1) Beszélhetünk a jelentős minőségi problémákról, amelynek leküzdése egyrészt még sokáig fog tartani, másrészt teljesen szétrombolják azokat az átlagárakat, amelyeket statisztikákhoz és nemzetközi összehasonlításokhoz lehetne használni. 2) Szintén le kellett dolgozni az árban mutatkozó feltűnő aránytalanságokat. Nonszensz volt a 90-es évek közepét jellemző állapot, hogy egy kétszobás pesti lakás ára egy új személyautó árának volt megfelelő. Igaz, hogy akkor még a lakosságnak az anyagi lehetőségei erősen korlátozottak voltak, s mindenkiben élénken élt a lakásprivatizáció, amikor is most már nevetségesnek tűnő árakon adták el az önkormányzatok a lakásokat, de az ár-érték viszonyok kiegyenlítődése csak idő kérdése volt. 3) További jelentős probléma volt, hogy a 1989 előtti lakáshitelezés összeomlása után, többek között a rendkívül magas kamatkörnyezet miatt nem volt működő ingatlanhitelezés. Ez az elmúlt 5 évben jelentősen megváltozott, jelenleg már igen életképes a lakáshitelek piaca.
A legfontosabb kérdés, ami a magyarországi lakásboom kapcsán feltehető, hogy a már megszűntetett erősen kedvezményes lakáshitelek mekkora szerepet játszottak benne. Paradox módón a 90-es évek második felének közepén elinduló lakáspiaci fellendülés még a támogatott hitelek nélkül zajlott le. A lakástámogatási rendszer első elemei inkább az új lakásokat szolgálták, a használt lakások piacára csak később érkezett meg a Kánaán. Ez természetesen valamelyest továbblökte az árakat, mivel új kereslet lépett be a piacra, egyrészt az otthont cserélők, másrészt a befektetők, spekulánsok részéről. Ugyanakkor itt már jelentkezett a kínálat is a tömegesen beinduló újlakásépítések formájában. Az ingatlanpiac első megrendülését pont az erősen támogatott hitelek megszűnte okozta. Bár az előrehozott kereslet hatására a piac forrongott, ez kiürítette a keresleti oldalt a következő évekre. Az elméletileg 3-5 évre való kereslet egy pontba sűrűsödött. Mindenesetre a piac nem állt le, az újlakások gőzhengere, illetve az Európai Unió közelsége tartotta a lelket a piacban. Még olyan kutatások jelentek meg, amelyek egyszámjegyű lakásár és kétszámjegyű telekár növekedést prognosztizáltak. Ebből természetesen nem lett semmi. A piac beállt, senkit nem ment meg, hogy az írek az 5. kerületben vásárolnak. Egyre több olyan írás jelenik meg, amelyek a lakásárak esését boncolgatja.
Ha a nemzetközi példákat megnézzük, akkor nyilvánvaló, hogy az összeomlás veszélyeitől nem kell tartani. Nominális árak esésével számolhatunk, miközben a reálárak csökkenése már ténykérdés. Nyilvánvaló, hogy hasonlóan, mint a világ fejlettebb régióiban, aki nincs rákényszerítve, az nem adja el ingatlanát, a bukást senki sem vállalja fel. Az is nyilvánvaló, hogy aki rá van kényszerítve az eladásra, annál lehet alkudni. Az újlakások esetében is jelentősen lehet fogni az áron, a vevők egy részét már nem lehet ingyen konyhabútorral lekenyerezni. A fejlesztőknek érdekük, hogy "pörögjön az üzlet", nem ragadhatnak bele egy projektbe, így a kedvezmények egyre általánosabbak lehetnek. Ez azonban még nem biztos, hogy azzal jár, hogy csökkenni kezdenek az újépítésű lakások árai.
A nominális árcsökkenést azonban a jelenlegi infláció sem akadályozza. Egy 6-7%-os infláció esetén 2-3 év alatt elinflálódnának az árak, s nem lenne semmi probléma. 3-4% esetén a piac sokkal érzékenyebb. Összeomlástól azonban nem kell tartani, hiszen a kamatok nem emelkednek (sőt...), a rossz adósok száma a bankok szerint igencsak limitált, ráadásul a spekulatív lakástartás sem akkora mértékű és szerkezetű, hogy pánikszerű eladásokra kelljen felkészülni.
A legfontosabb, ami a csökkenést megakadályozhatná az a kereslet. A keresleti oldallal az a gond, hogy az olcsó finanszírozást kihasználó spekulánsok az ingatlanpiacról eltűntek, a hitelezési szigorítások hatására rengeteg kereslet már korábban kielégítésre került. A kérdés az, hogy honnan jöhet az additív kereslet.
Az egyik bázisát azok a rétegek jelenthetik, akiknek eddig esélyük sem volt arra, hogy bekapcsolódjanak a lakásvásárlásba. Ebből a célból született meg a Fészekrakó, amely inkább politikai látszatintézkedésnek tűnik valódi segítség helyett. (Az élénkítéséhez emelni kellene a korhatárt, illetve lakásérték limitet). A külföldi lakásvásárlók csak egyes szegmensekben lehetnek aktív, tőlük sem várhatunk megváltást. Leginkább a bankok tesznek azért, hogy a kereslet feléledjen. Kihasználva a magyar kamatcsökkentéseket, illetve az autólízingeken edződött lakosság devizahitel felvételi hajlandóságát, újabb és újabb konstrukciókat dolgoznak ki.
A megváltást azonban valószínűleg csak az idő hozhat. Jelenleg nem beszélhetünk olyan indokolatlanul magas árakról, amelyek 10 évig elhúzódó válságot valószínűsítenének. Valószínűleg elég lesz pár év ahhoz, hogy rendeződjön a piac. Az elkövetkező években az ingatlanok elinflálódnak, ráadásul egyre messzebbre kerül a lakáshitelezési szigorítások keresletösszpontosító hatása. 3-5 év elteltével felnő egy újabb "generáció", a jelenlegi lakástulajdonosok egy részében 2000 után 7-8 évvel megérik a gondolat a továbblépésre. Azonban ez az élénkülés valószínűleg nem az árak ismételt emelkedését, hanem a piaci likviditás visszatértét fogja csak hozni.
Válság tehát Magyarországon nincs, összeomlás nincs, azonban az ingatlanpiac lassú, így hiába várjuk, hogy ősszel ismét beindul a kereslet, és újra pörögni kezd a piac. Kell még pár év, ami után beindulhat a lakáspiac, s visszatérhet a likviditás. Az, hogy a piacról eltűntek a könnyű és gyors pénzek egy dolog, de egyes ingatlanfejlesztők, ügynökök és ügyvédek válsága a hétköznapi embereket nem érinti. A számos területen csökkenő árak csak azt jelentik, hogy nem sikerült a csúcson kiszállni (a legtöbb ember számára - mivel a lakni kell- ez amúgy is elméleti lehetőség), illetve azt, hogy eladási kényszer esetén nagyon komoly árengedményeket kell adni. Ismét a vevő a király!
Forrás: www.portfolio.hu
|