Együttműködési megállapodást kötött az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal, valamint a Magyar Ingatlanszövetség. A közös munka az iparágat érintő jogszabályok áttekintésével indul, de a tervek között szerepel egy szakmai kódex kidolgozása is.
Az ingatlanszakma presztízsének növelésére, a működési feltételek pontos meghatározására, a szakma és az államigazgatás közötti teendők összehangolására együttműködési megállapodást kötött az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal (OLÉH) nevében Borsi László elnök, és a Magyar Ingatlanszövetség (Maisz) nevében Mehrli Péter elnök.
Borsi László elmondta: a közös munka kezdetben az ingatlanszakmát érintő problémák feltárására és ezek megoldási javaslatainak kidolgozására irányul. Ennek során áttekintik az iparágat érintő jogszabályokat, az azokon keresztül szabályozó államigazgatási szervek tevékenységét, és javaslatokat tesznek a felelős szerveknek a hatályos szabályozások harmonizálására az ingatlanszakma átlátható, világos és racionális működése érdekében.
A szankciókat is felülvizsgálnák
Az OLÉH elnöke közölte: az együttműködés kiterjed az oktatás, képzés, tanúsítás korszerűsítését célzó hosszú távú fejlesztési tervek elkészítésére és az ingatlanszakmai szolgáltatások jogszabályban rögzített feltételeire. Ezek mellett meghatározzák a személyi és tárgyi feltételeket, az engedélyek kiadásának gyakorlatát, a szakmai regisztráció rendszerét és a jogellenesen, vagy etikátlanul működő vállalkozások szankcionálásának lehetőségeit.
Mehrli Péter kifejtette: az együttműködés következő fázisában megkezdik az ingatlan iparág leírását tartalmazó kódex kidolgozását, amely elsőként foglalja majd össze az ingatlanszakma összes szereplőjének és az ingatlanvagyon korrekt meghatározását, a szereplők egymás közötti viszonyait.
"A Maisz kezdeményezésére az OLÉH támogatásával megszülető kódex piacszabályozó szerepet tölt majd be, elkészítése segítséget nyújt a szakma neuralgikus pontjainak feltárásában, s irányadó szerepet játszik az ingatlanszakemberek napi munkájában. A kódex kidolgozásában, kutatásaival részt vesz a GKI Gazdaságkutató Rt. is" - hangsúlyozta Mehrli Péter.
Bizalmatlanságot tapasztalnak
Emlékeztetett arra, hogy a nyugati, illetve az amerikai gyakorlattal szemben, a magyar ingatlanpiaci tranzakciók 70-80 százaléka még mindig szakemberek közreműködése nélkül zajlik, ennek oka leginkább az ingatlanosok iránti bizalmatlanság.
Kifejtette: szeptembertől a Maisz - az ingatlanértékelők és a közvetítők után - az ingatlankezelők számára is elindítja az Európai Felsőszintű Ingatlanszakmai Minősítés (EUFIM) személytanúsítási eljárását.
Erre az ad lehetőséget, hogy a Nemzeti Akkreditáló Testület, a Maisz által elkészített Minőségirányítási és Személytanúsítási Kézikönyv vizsgálata mellett, a helyszínen is ellenőrizte az ingatlanértékelőknek megtartott EUFIM vizsgát, majd az eredmények birtokában 2005. május 24-én döntött az akkreditált státusz megadásáról.