Borsodi ingatlannal kapcsolatos információk

      BORSODI

   legnagyobb ingatlan

    adatbázis !   MIKSZ

Folyamatos feltöltés
 
Lakóparkok, Új építésű Társasházak
 
Ingatlan Szervezetek
 
Ingatlan Értékbecslők
 
Ingatlan Irodák Miskolcon
 
Önkormányzatok és szervezetei
 
Ingatlan irodák a megyében
 
Ügyvédi Irodák
 
Pénzintézetek
 
Ingatlan vásárlási hitelek
 
Földhivatalok
 
Cégbíróságok
 
Földmérők
 
Építész tervezők
 
Belső építészek
 
Megyei Médiák
 
Biztosítók
 
Államigazgatási portálok
 
Végrehajtással kapcsolatban
 
APEH által regisztrált számla kibocsátók
 
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében.
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében. : Van még hova drágulnia a magyar földnek

Van még hova drágulnia a magyar földnek

  2005.05.24. 17:15

A magyar földpiacra napjainkban a kivárás a jellemző:

A jó minőségű, magas aranykorona-értékű földek iránt ugyan nagy a kereslet, az értékesíteni szándékozók azonban a földárak emelkedésére számítva többnyire kivárnak.


A gyengébb minőségű, rosszabb adottságú és fekvésű földterületek szegmensében viszont kínálati piac alakult ki – mondta a NAPI Gazdaságnak egy friss felmérés tapasztalatai alapján Tóth Erzsébet, az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) vidékpolitikai osztályának tudományos vezetője. A szakember úgy látja: az elkövetkező években a mai, hektáronként átlag 350–450 ezer forintos földárak lassú emelkedése várható.
A földpiac sajátosságait, változásait, az uniós csatlakozás hatásait, valamint az árakat befolyásoló tényezőket vizsgáló országos felmérésből kiderül: míg az ország egyes régióiban szántókra és erdőterületekre jellemzően élénk kereslet van, addig jó néhány területen túlkínálat alakult ki. A fokozott kereslet elsősorban azokat a megyéket jellemzi, ahol magas aranykorona-értékű, kedvező fekvésű, illetve nagyobb kiterjedésű szántók és erdők találhatók. Ilyen például Győr-Moson-Sopron és Somogy megye. A gyengébb földterületű észak-magyarországi megyékben, valamint a nehezen megközelíthető zsákfalvak és a csökkenő lélekszámú, elöregedő települések környezetében viszont a gyér vevői érdeklődés miatt jelenleg is erős a kínálat. A földminőség és a terület megközelíthetősége mellett fontos vásárlói szempont az értékesítésre kínált szántók, erdők mérete s nem utolsósorban a tulajdoni viszonyok rendezettsége. Például nagyon nehéz vevőt találni a kisméretű, 1 hektár alatti szántókra: a leginkább forgalomképes méret 50 hektárnál kezdődik. Az sem jó ajánlólevél egy adott földterületre, ha osztatlan közös tulajdonban van – erősíti meg Fűr Zoltán, a Földbróker.hu munkatársa.

A tulajdonosi várakozás több okkal is magyarázható. Egyrészt gyakori, hogy a potenciális vevők sok esetben nem rendelkeznek a vásárláshoz szükséges tőkével, másrészt a tulajdonosok, akik egyébként piacra szeretnék dobni szántójukat, a jelenlegi alacsony hazai földárak miatt – azok emelkedésére spekulálva – inkább kivárnak. Persze azért köttetnek adásvételek, ezek jelentős része a szántó művelési ágba tartozó területeket, kisebb hányada a szőlőterületeket és a gyümölcsösöket érinti. Ez utóbbi vásárlások elsősorban a történelmi borvidékeken zajlanak, ahol az utóbbi időben megjelentek az úgynevezett presztízsvásárlók. A megyék többségében az utóbbi időben lassú, de határozott birtokkoncentrációs folyamat indult meg. Ez az elmúlt egy-két esztendőben néhány megyében (például Borsod-Abaúj-Zemplénben) felgyorsult, ugyanakkor például Győr-Moson-Sopron, Jász-Nagykun-Szolnok megyékben nem indult el hasonló birtokkoncentráció. Az eladósorban lévő földek között sok az osztatlan közös tulajdonú, ezek iránt azonban csak ritkán mutatkozik érdeklődés.
Földterület értékesítésére elsősorban a megélhetési gondokkal küzdő idősebb korosztály, valamint a gazdálkodni nem kívánó tulajdonosi réteg szánja el magát. Motiváló tényező még a nehéz megélhetés, a havi jövedelem (kis nyugdíj, minimálbér) kiegészítésének lehetősége, valamint a mezőgazdasági gazdálkodás alacsony jövedelmezősége, gyakran veszteségessége.
A földvásárlók összetétele, illetve a területszerzés oka szintén sokrétű. A tapasztalat azt mutatja, hogy a piacon vevőként elsősorban olyan tőkeerős gazdálkodók jelennek meg, akik birtoknövelési, birtokegyesítési (földcsere) szándékkal keresnek újabb területeket, s közöttük szép számban vannak komoly vállalkozást folytató családi gazdálkodók. A mezőgazdasági szántóművelést hosszú távon folytatni kívánó rétegből sokan 100 hektár feletti földterülettel rendelkeznek, s céljuk a gazdaságos birtokméret kialakítása. A vásárlók másik jelentős csoportja befektetési, vagyis spekulációs céllal vesz földet, elsősorban a nagyobb városok környékén, a nagyvárosok frekventált részein, a főutak, az épülő vagy még csak tervezett autópályák mellett. Az elsődleges szempont náluk az ingatlan kiválasztásakor, hogy a fekvésből adódóan milyen egyéb (például ipartelep, kereskedelmi létesítmény) hasznosítási lehetőségre van mód, illetve hogy a most alacsony áron megvásárolt területeket – a néhány éven belül bekövetkező jelentős mértékű áremelkedés után – mekkora haszonnal tudják majd értékesíteni. (Bizonyos mértékig ide tartoznak azok a vevők is, akik az uniós támogatások megszerzésének reményében vásárolnak területet.) A földvásárlást még más tényezők is – például állattartáshoz szükséges takarmánytermő terület vagy egyéb munkavállalási lehetőség hiánya, vadászati jog megszerzése (például Heves vagy Nógrád megyében), s nem utolsósorban a már meglévő turisztikai szolgáltatások fejlesztése (például a Dunántúlon) – motiválhatják.

A konkrét földárakat illetően a felmérésre válaszadók többsége a legfontosabb áralakító tényezőnek a művelési ágat, a terület fekvését, elhelyezkedését és aranykorona-értékét tartja. Ezek mellett erős árnövelő tényező lehet, ha valaki nagyobb összefüggő területet kínál fel eladásra, de például a nyugati-dunántúli területeken árfelhajtó szerepet játszanak a külföldi földvásárlók is. Nehezebb értékesíteni a természetvédelem alatt álló vagy természetvédelmi területek közelében fekvő területeket a szigorúbb megkötöttségek miatt. A földárak országosan nagyon széles skálán (150 ezer és 2 millió forint között hektáronként) mozognak, de a szóródás – ha nem is ilyen arányban – még egy-egy megyén belül is jellemző. Az AKI adatai szerint hektáronkénti 1 millió forintos árat már több megyéből is jeleztek, ez már eléri a francia és a finn átlagárat, de még mindig csak fele, harmada az unió 15 aranykorona-értékű átlagárainak, nem is beszélve a négyszeres spanyolországi, nyolcszoros hollandiai és tizenkétszeres luxemburgi árakról. A gyenge minőségű (például Fejér és Nógrád megyében található) földeknek azonban jóval alacsonyabb (10 ezer–50 ezer forint hektáronként) az ára és jól mutatja a széles skálán való árszóródást, hogy a hajdúsági löszhát 42 aranykoronás földjeiért hektáronként akár 1,4–1,7 millió forintot is megadnak napjainkban.
Kiemelt árral, akár hektáronkénti 1,5 millió forinttal kalkulálhatnak azokon a területeken, ahol a termőföldek belterületbe vonása várható (például Vas megye), vagy a felkapott, külföldiek által is látogatott gyógyfürdők közelében.

(NAPI)

                                 

 
Miskolc
 
Hírlevélre feliratkozás
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Kiemelt Ingatlan Iroda Ajánlásunk !
 
Ingatlan nyilvántartás
 
Termőföldről info.
 
Könyvajánló
 
Térkép
 
Pályázatok
 
Mértékegységek
 
Illetékek
 
Amire Szüksége lehet !
 
Adózással kapcsolatban
 
Nyomtatványok
 
Ingyen Telefonálás
 
Kereső rendszerek
 
Országos Média Hírek
 
Webkamerák
 
Weblap készítés
 
Statisztika
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
E-mail