Drága lakás nincs, csak eladhatatlan
2005.04.23. 10:25
A beruházókat árengedményre kényszerítheti a lassuló értékesítés. A fizetőképes kereslet csökkenése előbb az alapterület zsugorodásához, majd a nyereség kurtításához vezet. Az út vége csődhullám lehet.
A lakásépítőknek némi önmérsékletet kellene tanúsítaniuk. Túlságosan magasak az árak! Budapesten átlagosan 300-350 ezer forintba kerül egy négyzetméter: a skála egyik végpontját Pest külső része jelenti 238 ezer forinttal, míg a másikat a Vár adja másfél millióval. A tavaly felépült rekordmennyiségű új lakást nem lehet ennyiért eladni - jelentette ki egy rádióriportban Borsi László, az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal elnöke. - Ráadásul a drága lakások között is sok olyan akad, amelyikről harmadnapra kiderül, hogy beázik, miközben az ember kezében marad a kilincs. A kettő együtt tovább ronthatja egy egyébként is pangó ingatlanpiac kilátásait.
Az elmúlt évben 44 ezer lakást épült fel az országban, és további 57 ezerre adtak ki építési engedélyt. A KSH felmérése szerint az új otthonok negyedét Budapesten adták át, kétharmadát vállalkozók építették fel. A lakások több mint felének alapterülete a 60 négyzetmétert sem érte el. Az árak átlagosan hét százalékkal emelkedtek, miközben a lakáshitelek volumene harmadával esett vissza. A társasházban épülő új lakások bruttó árai nagy szóródást mutatnak Budapesten. A tömegigényt kielégítő nagy lakásszámú projektek esetén jellemzően 280-320 ezer között mozognak az árak négyzetméterenként. Miközben az Otthon Centrum által végzett felmérés tanúsága szerint az új lakást keresők harmada tízmilliónál is kevesebbet szán erre a célra, 63 százalékuk pedig négyzetméterenként legfeljebb 300 ezer forintot tud kifizetni. (A Budán keresgélők tizede viszont az 500 ezer forintot sem tartja túlzónak.) De a megyeszékhelyeken átlagosan 200-300 ezer forintot is elkérnek egy négyzetméterért. A vásárlók elsősorban az ár alapján válogatnak, a projekt szolgáltatásai kevéssé számítanak. Az Ecostat elemzése alapján a lakástulajdonosok fele az inflációval azonos mértékű áremelkedést vár, míg 13 százalék még ennél is többre számít. A befektetéscélú vásárlás viszont visszaszorulóban van.
A fizetőképes kereslethez viszonyítva valóban magasak az új lakásárak - ismeri el Varjasné Székely Éva, a Magyar Lakásépítők Országos Szövetségének elnöke. - Ám ennek oka nem a beruházók extraprofit-hajhászó kedvében keresendő. A száguldó telekárak, illetve projekthitel-kamatok mellett az építési, értékesítési, biztosítási költségből és tervezési, közműfejlesztési és közterület-foglalási díjakból összeálló nettó ár 260 ezer forint körül van négyzetméterenként. Erre jön rá az ötszázalékos biztonsági tartalék, illetve a hasonló mértékű nyereség, majd legvégül a 25 százalékos áfa. Ebből kerekedik ki a 350-360 ezer forintos bruttó négyzetméterár. Feltéve, hogy bejelentett munkásokkal, számlás anyagokkal, jó minőségben dolgoztat a cég.
Budapesti új építésű társasházi lakások árai
ezer forint/nm) Magas presztízsű hegyvidék 500-700 Bel-Buda 400-500 Várhegy 550-650 Duna-part 400-470 Pesti belváros 350-450 Átmeneti zóna 280-360 Magas presztízsű kertváros 320-400 Periferikus kertváros 270-310
Forrás: Otthon Centrum
Az elmúlt években több keresletcsökkentő tényező - a telekáfa bevezetése, az állami támogatás visszafogása, az áfa-visszatérítés megvonása, a hitelkamatok emelkedése és az illeték emelése - rövidítette a potenciális vásárlók egyébként sem túl nagy pénzügyi keretét. A beruházók természetesen érzékelték ezt, ám a projektek tehetetlensége túl nagy a gyors reakcióhoz. Ha egyszer belefognak az építkezésbe, már túlságosan nagy veszteség lenne leállni. A lassú reakcióidőre utal a romló értékesítési ütem, illetve az eladatlan lakások ötvenszázalékos aránya. A körbetartozás mértéke milliárdokra rúg, az ÉVOSZ becslése szerint eléri az építőipar éves teljesítményének két százalékát. Így a cégek csődje dominó-effektusként söpörhet végig az ágazaton. Tavaly ezernél is több vállalkozás szűnt meg. A lakás szabadpiac, ahol a kereslet szabja az árakat. Butaság lenne azt hinni, hogy a beruházók direkt túláraznák lakásaikat - véli Gerő Péter ingatlanszakértő, aki szerint az ingatlanberuházásokon fogható húszszázalékos átlagprofit nem több, mint amenynyi az itt vállalt kockázat, illetve a ráfordított energia arányában elvárható. Arról se feledkezzünk el - figyelmeztet -, hogy a hitelt nyújtó bankok többsége az árképzésbe is beleszól. Az viszont kétségtelen, hogy az ingatlanpiac lassabban reagál a változásokra, mint más ágazatok. A lassuló értékesítés pedig valóban nehéz helyzetbe sodorhatja a folytonos finanszírozási gondokkal küszködő cégeket, akiket az elmaradt bevétel mellett a "ketyegő" hitel kamata, illetve az eladatlan lakások után fizetendő közös költség is sújt. A vevők viszont jobban járnak a kereslet bővülésével, hiszen így végre válogathatnak. Ez a piac normál működése, nem a korábban a tervezőasztalról történő értékesítés. Gerő Péter ennél sokkal súlyosabb jelenségnek tartja az ár-érték arány felborulását, illetve a minőség szavatolásának hiányát. Intézményes garanciák híján a vásárlók nem érvényesíthetik jótállási jogaikat. Az egyetlen projektre alakult cégeket később lehetetlen fellelni, a kivitelezőkkel pedig semmiféle jogi kapcsolatban nem állnak a vevők. Az építtetők egy részét pedig az a PR-érdek sem hajtja, hogy referenciát teremtsenek későbbi beruházásukhoz.
Szalai Anna, Forrás: NOL Elérhető: http://www.nol.hu/cikk/359625/
|