Kombinációk lakáshitelekre
2005.04.22. 08:36
A lakáshitelekhez igénybe vehető kedvezmények mellett ezen a héten a megtakarítási formákkal, biztosításokkal kombinált kölcsönöket, valamint a közszférában dolgozóknak szóló támogatott konstrukciókat mutatjuk be.
Lakásépítési kedvezményt lehet igényelni új lakás építése, illetve vásárlása, vagy használt lakás vásárlása, bővítése esetén az eltartott, közös háztartásban élő gyermekek és más eltartott családtagok után. (Használt lakás vásárlásakor három vagy több eltartott, illetve gyermek, bővítésekor a jogszabályban leírt mértékű átalakítás esetén jár a támogatás.)
Új lakás vásárlásakor vagy építésekor a kedvezményt megelőlegező kölcsön formájában is igényelhetik fiatal házaspárok, ha egyikük sem töltötte be az ingatlan adás-vételi szerződésének megkötésekor a 40. életévét. Ha már lenne gyermekük, a lakásépítési kedvezményt is jogosultak igénybe venni. Egy gyermektelen házaspár legfeljebb kettő, egygyermekes házaspár legfeljebb még egy gyermek vállalására tehet ígéretet. A gyermekvállalás teljesítésére vonatkozó határidő egy gyermek esetében 4 év, két gyermek esetében 8 év. A megelőlegező kölcsön a vállalt gyermek(ek) megszületésével lakásépítési kedvezményre változik. Ha a házaspár a gyermekvállalását nem, vagy csak részben teljesítette, úgy a megelőlegező kölcsön meg nem született gyermekre eső részét kamatokkal együtt köteles visszafizetni.
A lakásépítési kedvezmény (ez a szociálpolitikai kedvezmény, azaz "szocpol") összege új lakás vásárlására, építésére az első gyermek után 900 ezer, két gyermek esetén 2,4 millió, háromnál 3,8 millió, négynél 4,6 millió forint, minden további gyermek után gyermekenként 200 ezer forint jár. A kedvezmény használt lakás vásárlása vagy bővítése esetén a fenti összegek fele (ez a "félszocpol").
A támogatás a fentieken túl csak akkor jár, ha az ingatlan megfelel a méltányolható lakásigény feltételeinek. E szerint az együtt költöző családtagok számától függően egy-két személy esetében legalább egy és legfeljebb három lakószoba, három személy esetében legalább másfél és legfeljebb három és fél lakószoba, míg négy személy esetében legalább kettő és legfeljebb négy lakószoba. Minden további személy esetében fél szobával nő a lakásigény mértékének felső határa. (Fél szoba az a lakószoba, amelynek alapterülete a hat négyzetmétert meghaladja, de nem több tizenkettőnél.) Három vagy több gyermeket nevelő családnál a lakásigény mértékének felső határa minden további személy esetében egy szobával nő. A lakás méretén felül a méltányolható lakásigénynek meg kell felelnie az állam építési költségekre vonatkozó feltételeinek, amelyek a bankfiókokban hozzáférhetőek.
Fiatalok otthonteremtési támogatását használt lakás vásárlásához, a gyermeket nevelő 35 év alatti házastársak, élettársak vagy egyedülálló személyek igényelhetik, ha az igényléskor nincs lakástulajdonuk. Továbbá ha az ingatlan vételára Budapesten és megyei jogú városokban nem haladja meg a 12 millió forintot, vidéken pedig a nyolcmilliót, illetve ha a támogatás összege nem haladja meg az adásvételi szerződés szerinti vételár nyolcvan százalékát, és megfelel a méltányolható lakásigény feltételeinek.
A Fészekrakó-program keretében biztosított állami kezességvállalást a jogosultak lényegében az erre lehetőséget adó bankok minden lakáshitel-termékéhez igényelhetik. A fészekrakó kedvezménnyel kombinált hiteleket a jogszabály szerint olcsóbban kell kínálni a hasonló kategóriájú lakáshiteleknél. A programra jogosultak lehetnek a harminc év alatti párok, vagy gyermeküket egyedül nevelők, akiknek nincs lakástulajdonuk, de megfelelő jövedelemmel rendelkeznek. Az állami kezességvállalás felhasználható új vagy használt lakás vásárlására, építésére. Az ingatlan vételára, illetve építési költsége budapesti és megyei jogú városban új lakás vásárlása esetén legfeljebb 15 millió forint, használt lakás esetén legfeljebb 12 millió forint, más településeken új lakás vásárlása esetén maximum 12 millió forint, használt lakás esetén maximum 8 millió forint lehet. A kölcsön összege nem haladhatja meg a vételár 90 százalékát. Az önerő azonban más lakástámogatási forma segítségével is biztosítható. Az állami kezességvállalás a forint- és a devizahitelekre egyaránt igénybe vehető, az ingatlan hitelbiztosítéki értékének 60 százalékát meghaladó kölcsönrészre, de legfeljebb az ingatlan hitelbiztosítéki értékének 100 százalékáig. A hitelösszeg tehát a vételár 85-95 százalékát is elérheti. 2005-ben az ügyfelek mentesülnek a garantált hitelrész két százalékát kitevő állami kezességvállalási díj alól.
A KÖZSZFÉRÁBAN DOLGOZÓK a hazai bankoknál igényelhetnek állami kezességvállalással forint lakáshiteleket. A köztisztviselők, a fegyveres szervek, valamint a honvédség hivatásos állományú tagjai esetében, ha a kölcsön összege meghaladja az ingatlan hitelbiztosítéki értékének a hitelintézetnél meghatározott legmagasabb arányát, a különbözetre az állam készfizető kezességet vállal. A közalkalmazottak, az ügyészek, a bírák és az igazságügyi alkalmazottak által felvett állami kamattámogatású kölcsönöknél az állami kezességvállalás az ingatlanfedezet 60 százalékát meghaladó részre érvényes, akár annak 100 százaléka is lehet. A lakáshitel célja csak építés vagy vásárlás lehet, a közalkalmazottak akkor vehetik fel, ha nincs ilyen, még futó hitelük, és ha nem állnak felmondás alatt, vagy folyik ellenük fegyelmi.
ÉLETBIZTOSÍTÁSSAL KOMBINÁLT LAKÁSHITELT a legtöbb lakáshitelt nyújtó hitelintézet kínál, alapvetően két különböző konstrukcióban. Az egyiknél a lakáshitel mellé a bankfiókban megkötött életbiztosítás díja benne van a törlesztőrészletekben, és amennyiben a biztosítási esemény (haláleset) bekövetkezik, az életbiztosítás összege a bankot illeti. Ilyen formán az esetleges egyetlen kereső halálával az örökösöknek nem kell tovább törleszteniük a hitelt, és a lakás is megmarad a számukra. A másik konstrukció kihasználja a befektetési egységhez kötött (unit-linked) életbiztosítások megtakarításait a hitel tőketörlesztésére. A hitel futamideje alatt az ügyfél csupán a hiteldíjat (kamatot és kezelési költséget) fizeti a banknak, a tőketörlesztést a biztosítónak utalja, a biztosító pedig azt befekteti. Az életbiztosítás lejártakor a biztosítási díjat a bank kapja. Amennyiben van fennmaradó összeg, az az ügyfél bankszámlájára kerül. Ha bekövetkezik a biztosítási esemény, a biztosító a biztosítási összeget, plusz a befizetéseket és kamatokat a banknak kifizeti. Némely konstrukcióban a bank automatikus hitelfedezeti biztosítással kínálja ezt a terméket, mert baj esetén a megtakarítások a biztosítási díjjal együtt nem mindig fedezik a hitel teljes összegét.
Torma Péter
|