Borsodi ingatlannal kapcsolatos információk

      BORSODI

   legnagyobb ingatlan

    adatbázis !   MIKSZ

Folyamatos feltöltés
 
Lakóparkok, Új építésű Társasházak
 
Ingatlan Szervezetek
 
Ingatlan Értékbecslők
 
Ingatlan Irodák Miskolcon
 
Önkormányzatok és szervezetei
 
Ingatlan irodák a megyében
 
Ügyvédi Irodák
 
Pénzintézetek
 
Ingatlan vásárlási hitelek
 
Földhivatalok
 
Cégbíróságok
 
Földmérők
 
Építész tervezők
 
Belső építészek
 
Megyei Médiák
 
Biztosítók
 
Államigazgatási portálok
 
Végrehajtással kapcsolatban
 
APEH által regisztrált számla kibocsátók
 
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében.
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében. : A társasházak alapító okirata és a társasházi törvény

A társasházak alapító okirata és a társasházi törvény

  2005.03.30. 08:43

Ki a hunyó? 3. rész

A társasház szónak a köznyelvben két értelme is van. Egyik értelme maga a lakóház, a fizikai valójában. A másik értelme a társasház közösség, azaz a tulajdonosi közösség. A társasházakra, azok alapítására, működtetésére törvény vonatkozik.
 
Hazánkban a társasház fogalma az 1924. évi XXII. Törvényhez köthető, tehát mintegy 80 éves tulajdonformáról beszélünk. A szakirodalom e tulajdonforma történetét az alábbiak szerint tárgyalja:
 - 1924-től 1945-ig terjedő időszakban alakult társasházak,
 - 1950-től állami pénzeszközökből az Országos Takarékpénztár által építtetett társasházak, illetve építőközösségek által épített társasházak
- 1989-től kezdődő időszakban az állami tulajdonú lakások elidegenítésekor létesített társasházak, illetve az 1990-es évektől fokozatosan növekvő mértékben, az ingatlanfejlesztők és ingatlanforgalmazók által épített többlakásos lakóingatlanok társasház alapítása. Az 1989-1997-ig terjedő időszakban Magyarországon az úgynevezett magánosítás során az állami- és önkormányzati lakások túlnyomó többsége társasházi lakásként magántulajdonba került, így alakult ki a jelenlegi tulajdonosi szerkezet.
A társasházakról szóló 1997. évi CLVII törvény 2003. december 31-ével hatályát vesztette és életbe lépett a Társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. sz. törvény (Ttv.) Lásd: http://www.hidasi.hu/menu_4.htm  
 
A társasház létrejötte
 
A Ttv. alapján1. §  (1) - Társasháztulajdon jön létre, ha az épületingatlanon az alapító okiratban meghatározott, műszakilag megosztott, legalább két önálló lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség, illetőleg legalább egy önálló lakás és egy nem lakás céljára szolgáló helyiség a tulajdonostársak külön tulajdonába kerül (a továbbiakban: társasház). Az épülethez tartozó földrészlet, továbbá a külön tulajdonként meg nem határozott épületrész, épület-berendezés, nem lakás céljára szolgáló helyiség, illetőleg lakás – különösen: a gondnoki, a házfelügyelői lakás – a tulajdonostársak közös tulajdonába kerül.”
 
Nemcsak meglévő, hanem a jövőben létesítésre kerülő épületre is létrehozható társasházi alapító okirat. Ezt hívjuk feljegyzett társasháznak. Ez viszont csak akkor jön létre, ha az építésügyi hatóság kiadta az épületre vonatkozó használatbavételi engedélyt és ennek alapján a földhivatal is bejegyezte a megvalósult társasházat. A feljegyzés és a bejegyzés között tehát lényegi különbség van.
 
A műszaki leírás és az alapító okirat
 
Az alapítás a tulajdonostársak által írásba foglalt, alapító okiratnak nevezett szerződéssel történik, melynek érvényességi feltétele, hogy közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba foglalják.
 
Az alapító okirat elválaszthatatlan melléklete a műszaki leírás, amely szöveges és rajzos dokumentum formájában azonosíthatóvá teszi a társasház ingatlant, illetve egyértelművé teszi a külön tulajdonban lévő- illetve a közös tulajdonban maradó részeket.
 
Az alapító okiratban meg kell határozni
 
a) a külön tulajdonba kerülő lakásokat, nem lakás céljára szolgáló helyiségeket,
b) a közös tulajdonban álló épületrészekből és a földrészletből az egyes tulajdonostársakat megillető - a külön tulajdonba kerülő lakáshoz tartozó - tulajdoni hányadot és ezek meghatározásának módját,
c) a közös tulajdonba kerülő épületrészek felsorolását,
d) az ingatlan-nyilvántartás szabályai által megkívánt egyéb adatot, jogot és tényt,
e) a közösség közös nevét, amely egyéb megjelölés hiányában a társasház címe, a társasház megjelöléssel együtt,
f) a hat lakásosnál nem nagyobb társasház esetében arról, hogy a társasház a Polgári Törvénykönyv vagy a Társasházakról szóló törvény alapján alakítja-e ki szervezetét és működik.
 
A lényeg
 
A feljegyzett társasház ténylegesen csak akkor jön létre, ha az építésügyi hatóság kiadta az épületre vonatkozó használatbavételi engedélyt és ennek alapján a földhivatal is bejegyezte a megvalósult társasházat.”
 
Az új lakások építése során tehát többnyire feljegyzett társasházakról beszélhetünk. Ahhoz tehát, hogy társasházi külön tulajdonról lehessen szó és erre jelzálog legyen bejegyezhető (például a bank hitelt folyósíthasson erre) ezeknek a feltételeknek együtt kell állniuk, azaz
 -          a használatbavételi engedélynek,
 -          a földhivatali bejegyzésnek
meg kell lennie. A gondok tehát ott kezdődnek, ha a használatbavételi engedélynek, illetve a földhivatali bejegyzésnek akadályai merülnek fel, például rendezetlen telekviszonyok, az építés és az értékesítés ütemezéséből fakadó hiányosságok
 
© Tilk László Géza

 
Miskolc
 
Hírlevélre feliratkozás
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Kiemelt Ingatlan Iroda Ajánlásunk !
 
Ingatlan nyilvántartás
 
Termőföldről info.
 
Könyvajánló
 
Térkép
 
Pályázatok
 
Mértékegységek
 
Illetékek
 
Amire Szüksége lehet !
 
Adózással kapcsolatban
 
Nyomtatványok
 
Ingyen Telefonálás
 
Kereső rendszerek
 
Országos Média Hírek
 
Webkamerák
 
Weblap készítés
 
Statisztika
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
E-mail