Borsodi ingatlannal kapcsolatos információk

      BORSODI

   legnagyobb ingatlan

    adatbázis !   MIKSZ

Folyamatos feltöltés
 
Lakóparkok, Új építésű Társasházak
 
Ingatlan Szervezetek
 
Ingatlan Értékbecslők
 
Ingatlan Irodák Miskolcon
 
Önkormányzatok és szervezetei
 
Ingatlan irodák a megyében
 
Ügyvédi Irodák
 
Pénzintézetek
 
Ingatlan vásárlási hitelek
 
Földhivatalok
 
Cégbíróságok
 
Földmérők
 
Építész tervezők
 
Belső építészek
 
Megyei Médiák
 
Biztosítók
 
Államigazgatási portálok
 
Végrehajtással kapcsolatban
 
APEH által regisztrált számla kibocsátók
 
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében.
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében. : Se lakásboom, se forintesés

Se lakásboom, se forintesés

  2005.02.19. 11:56

A konjuktúra folytatódik-

Az idén 3,8-4 százalékos GDP-növekedéssel, 7-8 százalékos év végi jegybanki kamattal számol az Ecostat. A húzóágazat az ipar és az építőipar lesz, az élelmiszeripar válsága mélyül. A lakásépítési boom nem erősödik, s lényeges forintgyengülés sem várható.

A konjunktúra folytatódik ebben az évben is Magyarországon - mondta Belyó Pál, az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet igazgatója. Ezt mutatja a forint felértékelődése, a tőzsde száguldása, az infláció és az áht-hiány kedvező alakulása. Az inflációval kapcsolatban hozzátette, hogy 4,5 százalék körüli szint a reális, de most még nem lehet megmondani, hogy lesz-e ennél alacsonyabb, hiszen az idén várható olajár, kamat és forint árfolyam még kérdéses. Az Ecostat elemzői szerint 2005. végére 5,0 százalékos GDP-arányos államháztartási deficit várható.


Összességében úgy látják az Ecostat kutatói, hogy a gazdaság 2005-ben is egy korrekciós pálya mentén fejlődik, mintegy 3,8-4 százalékos ütemben. Az egyensúlyi viszonyok csak minimális arányban javulnak. A termelés húzóereje az export és a beruházások élénkülése és a külföldi tőke beáramlása marad. A GDP bővülésében a termelő ágazatok szerepe mindkét évben meghatározó lesz. A pénzügyi egyensúly továbbra is törékeny marad. Az inflációs nyomás enyhül, az áremelkedés a tervezett keretek között marad. A reáljövedelmek 2005-ben 2-3 százalékkal emelkednek. A lakossági fogyasztás mérsékelt ütemben növekszik, a lakossági beruházások viszont magas szinten maradnak. A tartós fogyasztási javak iránti kereslet továbbra is élénk lesz. Az államháztartás egyenlege várhatóan fél százalékponttal javul, a fizetési mérleg hiánya 2005-ben magas lesz, a GDP-arányos hiány valamelyest javul. A termelő ágazatok kiegyenlített fejlődési pálya mentén növelik teljesítményüket. A szolgáltató ágazatok teljesítménye meghaladhatja a múlt évit.

A környezeti feltételek a hazai gazdaság fejlődését, a növekedés dinamikáját és struktúráját érdemben nem változtatják meg, a feldolgozóipari kibocsátás és a külkereskedelem üteme azonban nagy valószínűséggel 1-2 néhány százalékponttal mérséklődik. A beruházások növekedése nemzetközi összehasonlításban így is magas lesz, a múlt évi kimagasló fejlődési ütemet azonban nem éri el. A pénzügyi egyensúlyi viszonyokban szerény mértékű javulással számolunk, a kamatok fokozatosan csökkennek, összességében azonban az év egészében az indokoltnál magasabbak lesznek, a forint lényeges árfolyamcsökkenésével nem számol az Ecostat, az infláció viszont erőteljesen csökken.

Részletek

Az előttünk álló év meghatározó eleme, hogy a nemzetközi konjunktúra 2004 közepén érte el csúcspontját, anélkül, hogy a legnagyobb gazdasággal rendelkező EU országok termelése és felvevő képességének növekedése érezhetően javult volna. Az EU 15 külkereskedelmi forgalma viszont élénk maradt, ami a hazai multinacionális leányvállalatoknak is kedvezett. A kedvező képet rontja az olajárak tartósan magas szintje, a tavalyi 50 dollár körüli csúcs után idén lassú mérséklődés és 45 dolláros átlag várható.

A beruházási tevékenység tekintetében a kutatók 2005-ben csak a bázishatás arányában várják a növekedési ütem lanyhulását. Az idén folytatódik a költségvetés kiigazítása, az államigazgatás korszerűsítésén és a gazdasági tevékenység élénkítésén dolgozik az államapparátus és a vállalkozói szféra vezetése. A monetáris szigor mérséklése a vártnál lassúbb ütemben valósul meg, a kamatok magasak, a forint erős. A kormányzat eltökélt a költségvetés betartása mellett, csak remélhető, hogy a választások közeledtével a fiskális szigor fellazulással nem kell számolni - véli az Ecostat.


A jelenleg ismert feltételek alapján a gazdasági növekedés üteme idén a 2004. évihez képest valamelyest mérséklődhet, a GDP bővülése 3,8-4 százalék körüli lesz. A beruházási folyamat élénk marad, a vállalati szféra beruházásai dinamikusan nőnek, az állam infrastrukturális beruházásai a PPP programok indításával emelkedhetnek. Az úthálózat bővül, és a vasút is a korábbinál gyorsabb ütemben korszerűsödik. A mezőgazdaság és a környezetvédelem időarányos támogatása is jelentős többletforrást jelent a fejlesztésben, hatása 2005-ben lesz érzékelhető. A projekt-támogatás keretében jelentős lehet a forrásbővülés. 2005-re a beruházások 7-8 százalékos növekedésével számol az Ecostat. A szolgáltatások körében lassú átrendeződés kezdődik, a kiskereskedelemi forgalom üteme veszít lendületéből, az üzleti szolgáltatások teljesítménye növekszik.


A nemzetgazdaság húzóágazata 2005-ben is az ipar és az építőipar lesz, a rendelések és a világgazdasági fellendülés hatására az első félévben magasak a külföldi igények növekedése a meghatározó. Az iparon belül a gépipari és a vegyipari ágazatok teljesítmény-növekménye marad a meghatározó, a kohászati termékek kereslete élénkül. A könnyűipar ágazatok hanyatlása legfeljebb mérsékelhető, az olcsó ázsiai termékek versenyét a hazai ipar csak ideig-óráig állja. Az élelmiszeripar veszít pozíciójából, az ágazat talpra állítására tett tétova kísérletek nem jártak érdemi eredménnyel. A működőtőke látványos kivonulása az ágazatból mélyíti a válságot.


Az idén 5-7 százalékkal nőhet az építőipar, míg a mezőgazdaságban a növénytermesztésnek köszönhető múlt évi kedvező eredmények megismétlésére nincs reális esély. A szolgáltató ágazatok közül az informatika és a távközlés teljesítménye dinamikusan növekszik, a többi területen a fejlődés üteme mérsékelt lesz.


Az ország pénzügyi egyensúlya 2005-ben is csak lassan javul. A folyó fizetési mérleg hiánya a költségvetési hiány mérséklésével párhuzamosan csökkenhet. A dinamikus áruexport csak a hiány növekedését lesz képes mérsékelni, a szolgáltatás-külkereskedelemben a legnagyobb tétel a turizmus, amelynek egyensúly javító hatása több év múlva lesz érzékelhető. A gazdasági szolgáltatások exportja ez évben sem fedezi az importot. A mérleghiányt érzékenyen érinti az adóssághoz kapcsolódó, kamatjellegű jövedelem-kivonás. A mezőgazdaság pozitív egyenlege nagyobb lehet a múlt évinél, a pozitív szaldó a valamelyest enyhítheti a külkereskedelem és a folyó fizetési mérleg magas deficitjét.


2004-ben a külső egyensúly mutatói jelentősen romlottak az előző évhez képest. A passzívum lényeges elemei az államháztartás növekvő finanszírozási igénye, a magánszektor forrás-szükséglete, valamint az áru- és szolgáltatás külkereskedelem romló egyenlege. Az áruforgalom külső egyensúlyát gazdaságpolitikai eszközökkel nehéz helyreállítani. Magas az import-szükséglet, így a növekvő export fokozódó importot is indukál. A hiány szinten tartása lehet a reális cél. A magán szektor forrásbevonása növekedési szempontból egészséges folyamat, hiszen ezáltal a termelékenység is javul. 2005-ben a folyó mérleg hiánya ismét 7 milliárd euró körül alakulhat. A külső finanszírozási igényt az EU-s tőketranszferek csökkenthetik némileg 7 milliárd euró alá.


A pénz- és tőkepiacon kiegyensúlyozott viszonyokkal számol az Ecostat. Az MNB és kormány 2006-ra közös inflációs célt tűzött ki, ennek mértéke 3,5 százalék. Teljesítése megalapozottnak látszik. A magas kamatok és a bizalom helyreállásának hatására a portfólió-befektetők fokozatosan visszatérnek. Az irányadó kamat az év végére 7-8 százalék közötti értékre mérséklődhet.


A lakossági jövedelmek növekedése élénkül. A bruttó átlagkereset 6-7 százalékkal, a nettó keresetek valamivel jobban emelkednek. A reálbérek ez évben legfeljebb 2-2,5 százalékkal nőnek. A lakosság fogyasztása várhatóan 3,5 százalékkal emelkedik. A lakásépítési boom a gyorsan terjedő devizahitelek és a Fészekrakó program hatására sem erősödik, a lakosság eladósodása folytatódik. A lakosság megtakarítási hajlandósága kis mértékben javul.

(NAPI Online) http://www.napi.hu/default.asp?cCenter=articleasp&placein=hirkereso&nID=236952 

 
Miskolc
 
Hírlevélre feliratkozás
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Kiemelt Ingatlan Iroda Ajánlásunk !
 
Ingatlan nyilvántartás
 
Termőföldről info.
 
Könyvajánló
 
Térkép
 
Pályázatok
 
Mértékegységek
 
Illetékek
 
Amire Szüksége lehet !
 
Adózással kapcsolatban
 
Nyomtatványok
 
Ingyen Telefonálás
 
Kereső rendszerek
 
Országos Média Hírek
 
Webkamerák
 
Weblap készítés
 
Statisztika
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
E-mail