Borsodi ingatlannal kapcsolatos információk

      BORSODI

   legnagyobb ingatlan

    adatbázis !   MIKSZ

Folyamatos feltöltés
 
Lakóparkok, Új építésű Társasházak
 
Ingatlan Szervezetek
 
Ingatlan Értékbecslők
 
Ingatlan Irodák Miskolcon
 
Önkormányzatok és szervezetei
 
Ingatlan irodák a megyében
 
Ügyvédi Irodák
 
Pénzintézetek
 
Ingatlan vásárlási hitelek
 
Földhivatalok
 
Cégbíróságok
 
Földmérők
 
Építész tervezők
 
Belső építészek
 
Megyei Médiák
 
Biztosítók
 
Államigazgatási portálok
 
Végrehajtással kapcsolatban
 
APEH által regisztrált számla kibocsátók
 
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében.
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében. : Fészekrakó program főként a fiatalok segítésére

Fészekrakó program főként a fiatalok segítésére

  2005.02.08. 12:05

Februártól egyébként a gyermekek után járó kedvezmény összege is emelkedett, továbbá bővült a jogosultak köre is.

Elsősorban a 30 év alatti fiatalok lakáshoz jutási esélyeit könnyíti meg a Fészakrakó program. Ők ugyanis ezen túl állami garancia segítségével, minimális önerővel vásárolhatnak lakást, sőt, ha szocpollal - hivatalos nevén lakásépítési kedvezménnyel - egészítik ki a rendelkezésükre álló összeget, akkor akár egyetlen fillér nélkül is belevághatnak a lakásvásárlásba.

 

Mindenek előtt a fiatalok lakáshoz jutásának támogatását állítja középpontjába a Fészekrakó program. Elsősorban őket segíti a garanciavállalás, a szocpol - hivatalos nevén lakásépítési kedvezmény - és a félszocpol összegének emelése, utóbbi kibővítése főként az első lakásúakat vásárlók számára nyújt óriási segítséget. Az alacsonyabb jövedelműek számára a bérlakás a jó megoldás, s ők a bérleti díj kifizetéséhez kapnak jelentős segítséget.

Sok nehézséget okozott az önerő előteremtése
Szinte mindenki számára ismerős probléma, hogyan teremtse elő a lakásvásárláshoz szükséges önrészt. A kezdő összeg hiánya, az induló tőke összekuporgatásának küzdelme sokak lakásvásárlását nehezíti - tíz- vagy százezrek mondtak le már éppen emiatt a költözésről. Családi kölcsön, szülői segítség, néhány év - rossz esetben évtized - takarékoskodás eredményeként sem mindenkinek sikerült összeraknia az önerőt. Szép számmal akadnak olyanok, akik már a kezdetek kezdetén falakba ütköztek, s bár havi jövedelmükből képesek lettek volna a törlesztőrészlet kigazdálkodására, mégsem jutottak hozzá a banki kölcsönhöz. A hitelintézetek ugyanis csak azoknak folyósítottak hitelt, akik elő tudták teremteni az önerőt. Mindennek oka - banki nézőpontból - érthető: a hitel fedezete az ingatlan, s kevésbé kockázatos, ha nem annak teljes értékét, hanem annál kisebb összeget utalnak a lakásvásálónak vagy -építőnek. Így akkor sem vár hiába pénzére a bank, ha nem tudja törleszteni a havi terheket az adós, hiszen még abban az esetben is elegendő a fedezetért kapott összeg, ha a piaci értékénél alacsonyabb áron adják el a fizetésképtelenné vált ügyfél ingatlanját. A hitelintézet persze hajlandó volt a szokásos 50-60 százaléknál nagyobb összeget is hitelezni a költözni vágyónak, de ez esetben legalább egy másik ingatlant kért még fedezetül. Ám a legtöbben nem tudták vállalni ezt, hiszen nem volt a családban arra alkalmas lakás vagy ház.
Erre nyújt megoldást a jövőben az állami garancia, s így minimális, hozávetőlegesen tíz százalék önrésszel belevághat a lakásvásárlásba vagy építésbe a 30 év alatti fiatal. A Fészekrakó program újítása révén a jövőben az ingatlannal fedezett hitelösszeg és a teljes hitel közti különbözetre vállal kezességet az állam. Ez tehát a gyakorlatban azt jelenti, hogy például egy 12 millió forintos lakás esetén hozzávetőlegesen - a bank hitelbírálatától függően - 7,2 millió forintot ad kölcsönként a bank a régi szabályok szerint, tehát ennek az összegnek a fedezete az ingatlan. Amennyiben a vevő rendelkezik 1,2 millió forinttal, akkor ez esetben 3,6 millió forintra van még szüksége kölcsön, s erre az összegre vállal kezességet az állam. A konstrukció lényege tehát az, hogy a bankok kockázata ne növekedjen, az emberek mégis hozzájussanak a magasabb hitelösszeghez. Ennek a jogszabály szerint egyébként díja is van: garanciával fedett összeg 2 százalékért vásárolható meg az állami szolgáltatás. A 2005-ös esztendőben egyébként senkinek sem kell garanciadíjat fizetnie. Az idei évben ugyanis a kormány elengedi a két százaléknyi összeget azoknak, akik kezességvállalással tudják minimálisra csökkenteni az önrészt.

A hitelkérelem módja nem változik, de a banki teher csökken
Az eljárás ez esetben is ugyanaz, mint a hagyományos hitelkonstrukcióknál: a kérelmező benyújtja a dokumentumokat a banknak, megjelölve a fedezetet - ami az esetek többségében a megvásárolni kívánt lakás -, s a hitelintézet rögzíti annak hitelfedezeti értékét. Ezt követően a bank meghatározza, mekkora összeget folyósít ügyfelének. Jó hír a garanciára pályázóknak, hogy a hitelintézetek és a pénzügyi tárca közti megállapodás értelmében az állami kezességvállalással felvett kölcsönökre rakódó banki teher kisebb, mint az anélkül felvettek esetén. Ezt a bankok jó része egyébként nem a kamat, hanem a járulékos költségek mértékében érvényesítette. Így például akad olyan hitelintézet, amely a szerződéskötési díj felét engedi el. Nem akármilyen ingatlan vásárlásához jár azonban az állami garancia. Budapesten újépítésű ingatlan esetén 15 millió forint, használt otthon esetén 12 millió forint alatti értékű lakásokra vagy házakra kérhető a támogatás e formája. Vidéken - az alacsonyabb árakra tekintettel - ennél alacsonyabban határozták meg a felső limitet: újépítésű lakások és házak esetén 12 millió, régebben készülteknél pedig 8 millió forint a plafon. Elméletileg ez esetben a telekár nélküli összeg számít, azaz a kormányrendelet úgy fogalmaz: új lakás építése vagy vásárlása esetén annak a telekár nélkül számított, általános forgalmi adót tartalmazó építési költsége vagy vételára nem haladhatja meg a maximum összeget. Ez pedig szakértők szerint azzal jár, hogy a telekárat a vevőnek önerőként kell kifizetnie, s így korántsem igaz, hogy minimális önrésszel kérhető a hitel. Ezért sajtóinformációk szerint a Pénzügyminisztérium már foglalkozik a frissen megjelent rendelet újrafogalmazásával.
Kibővítették a közszférában dolgozók lakásszerzési támogatását is. Mostantól nem csupán a köztisztviselők számíthatnak arra, hogy kiemelt kedvezménnyel, tehát garanciavállalás nélkül vehetnek fel hitelt a lakás teljes árára, hanem most már a közalkalmazottakat is hasonló módon segíti az állam. Ezzel hatszázezerrel bővült a kiemelt támogatásra jogosultak köre. Igaz, utóbbiak nem a vételár száz százalékra kérhetnek kölcsönpénzt a banktól, esetükben hozzávetőleg kilencven százalék a felső határ. A rendelet ugyanis úgy fogalmaz, hogy a hitelfedezeti érték lehet a maximum felvett hitel összege, ami a gyakorlatban hozzávetőlegesen a vételár kilencven százaléka. Aki tehát például 10 millió forintos otthont szemelt ki, az köztisztviselőként 10 millió forintos hitelre tarthat igényt, közalkalmazottként viszont 9 millió forintig jár neki az állami kezességvállalás. Hasonlóképpen könnyítették meg a bírák és ügyészek lakásszerzését is.

A hónep elejétől emelkedett a szocpol összege is
Sokak számára kedvező hír, hogy emelkedett február 1-jétől a szocpol öszege is. Ez tehát azt jelenti, hogy február 1-jétől az egy gyermeket nevelők az eddigi 800 ezer forint helyett 900 ezret kapnak akkor, ha új lakás vagy ház vásárlására, illetve építésére szánják el magukat. A két csemetét nevelők - legyenek azok házaspárok vagy gyermekeiket egyedülnevelő szülők - összesen 2,4 millió forinttal egészíthetik ki a rendelkezésükre álló összeget. A háromgyermekesek a jövőben 3,8 millióra számíthatnak az állami kasszából. A korábbinál lényegesen nagyobb összeggel kalkulálhat az, akinek négy csemetéje van: esetükben 4,6 millió forinttal gyarapodik az önrészként elfogadható összeg, s az ennél is nagyobb családok az ötödik apróságtól kezdve gyermekenként 200 ezer forintra számíthatnak.
Változatlan maradt az a szabály, hogy a 40 év alatti párok esetében megelőlegezhető a szocpol. Szintén számíthatnak tehát a támogatásra azok, akik vállalják, hogy négy éven belül megszületik gyermekük. Nyolc évre előre bevállalható a második gyermek is, s így akár 2,4 millió forintra is számíthat a még gyermektelen pár. Más a helyzet a használt lakások esetén, ez esetben csak a már megszületett picik után járnak az állami forintok. A szocpol egyébként bizonyos esetekben ötvözhető az állami garanciaprogrammal is: a 30 év alatti párok vagy gyermeküket egyedül nevelők a támogatás révén akár egyetlen forint nélkül is belevághatnak a lakásvásárlásba- vagy építésbe.
Hosszú idő után végre kiszélesedett a félszocpolra jogosultak köre is. Míg korábban csak korlátozott feltételekkel járt a szocpol összegének felét "érő" támogatás a lakáscserére vállalkozóknak, addig e hónaptól már az első használt lakást vásárlók is kérhetik a támogatást. A Nagycsaládosok Országos Egyesülete évek óta szorgalmazta, hogy tegyék elérhetővé azok számárais a gyermekek után járó támogatást, akik még soha nem rendelkeztek saját tulajdonú lakóingatlannal. Február 1-jétől az egygyermekesek 450 ezer, a kétgyermekesek 1,2 millió forintra számíthatnak használt lakás vásárlásakor. A három utódot nevelők ezután 1,9 millió forintot kapnak akkor, ha használt lakást vesznek, négy gyermek esetén 2,3 millió forintra számíthatnak a szülők félszocpolként.
Változatlan maradt viszont a szocpol igénylésének a módja. Ezután is a bankoknál kell igényelni azt, s a hitelintézetek hívják le a pénzt a Pénzügyminisztériumtól, az ügyfélnek pedig jóváírják a hitel összegéből. Ez egyébként a futamidő során bármikor kérhető. Ha tehát a hitel felvételét követően születik gyermek a családban, akkor akár öt évvel később is jelezheti a család igényét a szocpolra, s a bank jóváírja azt a tartozásból. Nem árt tudni azt sem, hogy egy gyermek után egyetlen alkalommal igényelhető a juttatás. Ha tehát valamelyik csemete révén már egy korábbi költözéskor kérelmezte a család a szocpolt vagy annak felét, akkor a későbbiekben kizárólag az azóta megszületetteknek járó kedvezmény kérhető. Természetesen az is csak akkor jár, ha nem volt megelőlegezve.


Lakbértámogatás is társul a Fészekrakó programhoz
A Fészakrakó program keretében vezették be a lakbértámogatást is. Februártól 1-jétől a lakbér 30 százaléka, de legfeljebb 7 ezer forint állami támogatás adható azoknak a rászorult családoknak, akik bérleményben élnek, s ugyanennyivel egészíti ki az önkormányzat is a támogatásukat. Feltétel viszont, hogy ne állami vagy önkormányzati tulajdonú otthonban lakjon az alacsony jövedelmű család. Ilyenkor nemcsak a lakó, hanem a bérbeadó is számíthat kedvezményre: ez utóbbinak a bérbeadás után fizetendő adót engedik el neki. A helyhatóság közreműködése persze elkerülhetetlen, hiszen az önkormányzatokban tudják a legjobban, kik a leginkább rászorultak a támogatásra, s ilyen formában a csökkent összegű lakbérre. Öt évre alá kell írnia a bérleti szerződést a magántulajdonosnak ahhoz, hogy jogosult legyen a számára elérhető kedvezményre, azaz mentesüljön az adófizetési kötelezettség alól. Nemcsak magánszemély, hanem ingatlanforgalmazó cég is bérbe adhatja ily módon az ingatlanát, esetükben három évre kell aláírni a bérleti szerződést. Ez előnyös a cégnek is, hiszen a telített ingatlanpiacon nehezen eladható otthonokat átmeneti időre bérleményként hasznosíthatja. Hátránya mégsem származik belőle, hiszen a három esztendő elteltével úgy értékesítheti a lakásokat, mintha azok új építésűek lennének. Így a leendő vevő számára elérhetőek maradnak az újépítés esetén járó magasabb támogatások.
Február 1-jétől egyébként megszűnik az áfavisszatérítés. A korábban az új lakások vásárlóinak járó 400 ezer forintos kedvezmény révén felszabaduló költségvetési összeget a szocpol emeléséra fordítják. Ezzel egyidejűleg az építőipar fehérítésére, a fekete gazdaság visszaszorítására is gondolt a kormányzat: a szocpol és a kamattámogatás igénylőinek a építési költségek 70 százalékáról kell számlát benyújtania.
Holubár Zita

Meglehetősen bonyolult a Fészekrakó program atekinteben, hogy melyik rendelkezésénél milyen korhatárt alkalmaz. A garanciavállalást a 30 év alatti párok és gyermekeiket egyedül nevelők vehetik igénybe. Nem feltétel viszont, hogy házaspárok kérjék az állami segítséget, jár az az élettársaknak is. Elvárás ugyanakkor, hogy a megvásárolt lakás közös tulajdon legyen. Hosszú ideig azt tervezte a kormányzat, hogy elegendő lesz a pár egyik tagjának 30 év alattinak lennie, a másikuknál 35 év lesz a felső határ. Ez az elképzelés meghiúsult, maradt a 30 év mindkét félnél. Már most felvetődött viszont, hogy amennyiben az igénylők száma lehetővé teszi, a későbbiekben a harmoncon túliak számára is lehetővé válik a lakásvásárlás minimális önerővel. A félszocpol esetén a 35 évet be nem töltött szülőknek jár a lakásépítési kedvezmény összegének fele, amennyiben első lakás vásárlására fordítják azt. A megelőlegezett szocpol esetében enneél is magasabb a korhatár: ez esetben 40 évnél nem lehet idősebb a szülők egyike sem.
Népszava Online

 
Miskolc
 
Hírlevélre feliratkozás
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Kiemelt Ingatlan Iroda Ajánlásunk !
 
Ingatlan nyilvántartás
 
Termőföldről info.
 
Könyvajánló
 
Térkép
 
Pályázatok
 
Mértékegységek
 
Illetékek
 
Amire Szüksége lehet !
 
Adózással kapcsolatban
 
Nyomtatványok
 
Ingyen Telefonálás
 
Kereső rendszerek
 
Országos Média Hírek
 
Webkamerák
 
Weblap készítés
 
Statisztika
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
E-mail