Mikor az ember maradandót kíván alkotni a családjának
2005.01.21. 10:22
avagy egy építési telek kiválasztásának gondolatai
Már az őskorban nyilvánvalóvá vált, csak az a csoport maradhatott fenn a táplálkozási lánc csúcsán, ahol voltak olyan vezetők, akik képességeik és hosszas természeti megfigyeléseik felhasználásával, ki tudták választani a megfelelő helyszint egy biztonságos éjszakára, vadászat idejére, esetleg egy hideg tél átvészelésére. Ezek akkoriban életeket menthettek.
A társak szemében kimagasló tekintélyre, megbecsülésre számíthatott az, ki biztonsággal megválasztotta, sikerrel kijelölte ezeket a kisebb – nagyobb táborhelynyi területeket.
Napjainkban a körülmények gyökeresen megváltoztak, bár ma is komoly felelősséggel jár, ha a megfelelő szempontok felállítását követően ki kell választanunk föld területünk helyét.
Ez az időpont az, mikor meg kell tudni határozni a kívánt domborzati, tájolási paramétereket
és főleg a kellő nagyságot is. Mindez ideillő szakmai tudást, kellő tapasztalatot vagy csak egyszerűen a gyakorlatban megszerezhető rátermettséget igényel. Sokan első építkezők lévén, elkapkodva meggondolatlanul teszik mindezt. Tapasztalható, hogy csak az épületre, annak külső – belső megjelenésére koncentrálnak egyesek. Így utólagosan főleg a kudarcokkal, negatívumokkal tudnak szembesülni a későbbiekben. Nem fektetnek kellő hangsúlyt a területre, annak a már kialakult környezetére. Össze kell tudni illeszteni a kívánt szükségleti elvárásokat az adott kínálattal a kellő döntés meghozatalához.
A leírt érzés megtalálható némely társasházakat építő vállalkozásnál is. Mikor rádöbbennek a már kész ingatlanok értékesítésénél, hogy nem megfelelő a tőke forgási sebessége, keresik hol rontották el, hol nem az oda illő embert választották ki a kellő döntésekhez.
Találgatják az okokat: nagy lett, kicsi lett, rossz a hely, rossz a minőség, jobb a konkurencia? Ez utólag már sok esetben nagyon késő. Lentebb kell vinni az értékeket a profit rovására és lenyelni a békát, ha élhetek ezen a ponton ilyen morbid kifejezéssel.
Mindenképpen nagyobb a kockázat, de nagyobb a nyereség is, ha valaki nagyban gondolkodik. A nagy elképzelések megvalósításánál, minden esetben a részletek teszik igazán naggyá a végeredményt.
Visszatérve alapgondolatomhoz, az első jelentős döntés a telek kiválasztása.
Sokan a magukban hordozott emlékek, kellemesen eltöltött egyéni események helyszínéhez kötik választásukat, ezzel az érzéssel vezérelten mérlegelnek. Gondolhatnánk, hogy hibásan,
de nem. Az elsődleges szempont az, hogy hosszútávon jól érezzük magunkat, és főként így érezzenek hozzátartozóink is, akik megosztják életterüket a választott környezetben. Amennyiben ez kellően biztosított és megfelelő erőt gyűjt kötődésünkből mindenki számára,
úgy biztosak lehetnek, jól választottak.
A másik eset amikor racionális megközelítéssel indul a kezdet.
Ekkor mereven elutasítjuk a megszokás és az érzelem irányítását, kizárólag azokat a szempontokat vesszük figyelembe, melyek pozitívan befolyásolhatják az ingatlan piaci és használhatósági értékét. A negatív hatásokat tudatosan kutatjuk, egyben kerüljük azokat.
A szempontok a következők: -aránylag sík / költségkímélő / felszín
-teljes közmű adottság
-igényes környezet
-lehetőleg panorámás kilátás
-nem északi tájolás
-minél kisebb környezeti szennyezettség
-gyors – biztonságos megközelíthetőség
-kellő infrastruktúra jelenléte
-megfelelő talaj minőség, geodéziai ellenőrzéssel
A telek nagysága és az utcafronti mérete, vagyis a szélessége. Jelentősen korlátozza és beszabályozza a megvalósítható épület formáját, egyben külső méreteit..
Minden esetben érdeklődjük meg a helyi Önkormányzat Építési Osztályán az adott területre vonatkozó, érvényes szabályozásokat megkötéseket. A tulajdoni lap adataival együttesen adják meg ezek az információk a nélkülözhetetlen adatokat, amik birtokában lehet mérlegelni a beruházás megkezdésének lehetőségét. Fontos lehet magánszemélyeknél az egyéniség vizsgálata is. A környezetünknek tükröznie kell személyiségünket ahhoz, hogy igazán harmonikusan, kiegyensúlyozottan birtokoljuk a kész otthonunkat.
Személyes jó tanácsként fogadják el saját tapasztalatomat.
Napokon keresztül több alkalommal érdemes megtekinteni az ingatlant. A nap különböző szakaiban, kb. négyszer – ötször. Minimum 1 órát kell eltölteni esetenként a környezet kellő megismeréséhez. Ezt lehet fűszerezni a környékbeliek tapasztalatainak meghallgatásával.
Rendkívül sokat tud segíteni a döntéshozatalnál egy pártatlan álláspontú és jó helyismerettel rendelkező ingatlan szakember, aki munkájánál fogva nap mint nap találkozik az ilyen jellegű tényezők elbírálásával.
Kecskeméti Sándor
|