Az eltartási szerződés nem csak a pénzről szól
2006.01.21. 10:41
Kapás Irén műsora alapján
Az eltartási szerződés nem csak a pénzről szól |
|
|
|
 |
Annak, aki eltartási szerződést szeretne kötni, jól át kell gondolnia, mire vállalkozik, hiszen nem csak arról van szó, hogy idővel majd egy lakáshoz, vagy házhoz jut, hanem arról, hogy egy idős és gyakran betegeskedő embert kell akár hosszú évekig is türelemmel ápolni. |
 |
Dr. Lovászi Csaba ügyvéd mindenkinek azt ajánlja, hogy alaposan gondolja meg, mire vállalkozik egy tartási szerződéssel, mert ez elsősorban nem anyagi kapcsolat, hanem egy lelki és napi kapcsolat az eltartó és az eltartott között. Másrészt persze egy szolgáltatásról van szó, ahol az eltartott a lakását vagy házát adja oda az eltartó szolgáltatásaiért. Az eltartási szerződés megkötésével, és annak a földhivatalhoz való benyújtásával az ingatlan tulajdonjoga azonnal átszáll az eltartóra, de úgy, hogy az ő tartási kötelezettsége is bekerül az ingatlan-nyilvántartásba, biztonságot nyújtva ezzel az ápoltnak, hogy amennyiben az eltartó ezt a kötelezettségét nem vagy hiányosan teljesíti, akkor az ingatlan fedezetet nyújt erre a szolgáltatásra.
A szerződést mindig írásban kell megkötni, és le lehet ugyan írni, hogy milyen étkezést, ellátást igényel az idős ember, de minden részletre kiterjedően természetesen lehetetlen és felesleges is. Az eltartónak minden esetben alaposan át kell gondolnia, hogy biztosítani tudja-e az eltartott addigi életszínvonalát, figyelembe véve azt is, hogy az időtartamot természetesen nem lehet előre pontosan megmondani. Mivel általában idős, és sok esetben beteg emberekről van szó, az eltartónak toleránsnak és türelmesnek kell lennie, akár hosszú éveken keresztül is.
Abban az esetben, ha az eltartó átmenetileg nem tudja teljesíteni feladatát, állíthat maga helyett valakit, az úgynevezett teljesítési segédet, de csak abban az esetben, ha ezt az eltartott is elfogadja. Ha az eltartó előbb meghal, mint gondozottja, akkor méltánytalan lenne, ha megszűnne a szerződés, hiszen az eltartó helyébe örökösei lépnek, akik öröklik azt az ingatlant, amit az eltartott a tartás fejében szolgáltatott. Ilyenkor tehát az örökösöknek továbbiakban is rendelkezésre kell állniuk, hiszen nyilvánvalóan az értékarányosság és a jobban fennálló egyenlőség elve ezt követeli meg.
Előfordulhat persze, hogy az idős ember nem akarja elfogadni egyik örököst sem gondozónak, és ilyenkor lép be az a szabály, hogy az eltartási szerződést életjáradéki szerződéssé kell alakítani, ami pedig azt jelenti, hogy a jogosult nem ápolást kap, hanem havonta egy meghatározott összeget.
Eltartási szerződést önkormányzati lakásban élő is köthet, de ebben az esetben természetesen nem a tulajdonjog, hanem a bérleti jog száll át a gondozóra, és szükség van az önkormányzat, mint tulajdonos hozzájárulására is. Fontos azt a helyzetet is megemlíteni, amikor egy lakás haszonélvezője szeretne eltartási szerződést kötni, mégpedig úgy, hogy az ápolásért cserébe megengedi, hogy abban a lakásban lakjon az eltartó is. A lakás tulajdonosának tudni kell, hogy ebben nem akadályozhatja meg a haszonélvezeti joggal rendelkező eltartottat, az eltartónak pedig azzal kell tisztában lennie, hogy az idős ember halálával megszűnik az ő ott lakásának a joga is. |
 |
|