Borsodi ingatlannal kapcsolatos információk

      BORSODI

   legnagyobb ingatlan

    adatbázis !   MIKSZ

Folyamatos feltöltés
 
Lakóparkok, Új építésű Társasházak
 
Ingatlan Szervezetek
 
Ingatlan Értékbecslők
 
Ingatlan Irodák Miskolcon
 
Önkormányzatok és szervezetei
 
Ingatlan irodák a megyében
 
Ügyvédi Irodák
 
Pénzintézetek
 
Ingatlan vásárlási hitelek
 
Földhivatalok
 
Cégbíróságok
 
Földmérők
 
Építész tervezők
 
Belső építészek
 
Megyei Médiák
 
Biztosítók
 
Államigazgatási portálok
 
Végrehajtással kapcsolatban
 
APEH által regisztrált számla kibocsátók
 
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében.
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében. : Tippek, trükkök: így vásároljunk telket!

Tippek, trükkök: így vásároljunk telket!

  2006.01.10. 13:06

Utánozzuk a profikat!

 
Ha építkezni szeretnénk, vagy biztosan profitálni ingatlanbefektetésből, vegyünk üres telket. Hogyan csíphetjük meg a lehető legjobb beépítetlen ingatlant, hogyan jöhetünk rá, nem akarnak-e homokcsapdát ránk sózni? A trükk: kövessük a profi ingatlanosok módszerét!

Egy ideje gyakorlatilag nem növekszik a lakóingatlanok értéke Magyarországon – egy kivétellel: a telkek továbbra is jó befektetésnek számítanak. A Gazdaságkutató Intézet legutóbbi kimutatása szerint évente az infláció kétszerese a telekingatlanok értéknövekedése.

Ezért is nagy a kereslet az új parcellázások, foghíjtelkek iránt, különösen azokat szeretik, amelyre társasház építhető. Tippjeink tehát beruházóknak és építkezőknek is szólnak; nekik ugyanis fontos, hogy a következő években-évtizedekben ne érje meglepetés őket. A csapdákat pedig csak úgy kerülhetjük el, ha megvizsgáljuk mindazt, amit egy profi értékbecslő is megnézne, amikor fedezetként felméri a telket.

Adatok a kocsmából

Bármilyen hihetetlen is, az ingatlanközvetítők oktatására szolgáló jegyzetben is az áll: a telkekről szóló információk egyik legjobb beszerzési forrása a környékbeli kocsma. Aki idejár, őslakos, tehát mindent tud, vagy legalábbis sok mindent hallott egy adott utcáról vagy lakóparknyi terepről.

Hivatalosabb információforrás a tulajdoni lap és a helyszínrajz vagy térkép, amelyről kiderül, nem külterületi-e véletlenül a telek, ami kizárja, hogy építhessünk rá házat. Kevesen tudják, hogy jog szerint megszűnt a zártkert fogalma, amelyre az elmúlt rendszerben engedtek kisebb épületeket, nyaralókat felhúzni. Csak belterületi és külterületi telek van; előbbire lehet, utóbbira nem lehet építeni. Persze nem árt beszélni a szomszédokkal sem, és persze jó alaposan be kell járni a környéket.

Hol visz az út?

A megközelíthetőség elsődleges: milyen közutak visznek környékhez és konkrétan a telekhez. Tájékozódjunk a szolgalmi jogról is, ez két dolgot jelenthet. Az egyik, hogy a kinézett telken valaki közlekedhet, mivel saját telkét csak így tudja megközelíteni. A másik, hogy a mi ingatlanunk az, amelyet csak más valaki területén át közelíthetünk meg. Értékcsökkentő, ha mindentől távol esik a telek, bár valaki éppen ezt szereti, hiszen zajszennyezéssel nem kell számolnia.


Fontos tudni, mit építhetünk a kiszemelt telken?


Meg kell szereznünk a település önkormányzatától a rendezési tervet (lakókerti parcellázás esetén ezt az építtető készségesen megmutatja). Ebből kiderülnek a beépítési lehetőségek. Építési övezetekben legalább tíz százalék a beépíthetőség, lakóház céljára azonban többnyire harminc százalékot határoznak meg, és 14-16 százalék jut a nyaralókra.

Másra is figyelni kell, mint például arra, hány szintes lehet az épület, milyen távolságot kell tartani az oldalsó kerítésektől, mekkora előkert szükséges. Szintén szabályok vonatkoznak a melléképületekre és az állattartásra. Bizonyos esetekben beépítési kötelezettség is van. Arra is fordítsunk figyelmet a rendezési tervet vizsgálva, mi épül a közeljövőben a környéken. Ha áruházat vagy benzinkutat terveznek öt méterre a telektől, lehet, hogy érdemes másikat keresni.

Stabil terepen

Ma már csak akkor szabad belevágni közművek nélküli telekvásárlásba, ha rendkívül alacsony árat kér az eladó. A friss parcellázások többsége azonban ma már összközműves, és ez jól van így.

Nagyon fontosak a terep adottságai. Elsősorban a lejtést kell megvizsgálnunk, és végiggondolnunk azt, mennyit szeretnénk gyalogolni a házig. Ha nagy a szintkülönbség a telken belül, teraszokat érdemes kialakítanunk, ami viszont nagyon megdrágítja az építkezés földmunkáit (Egy példa: egy budaörsi építkezésen a tervek szerint a hegyoldalból kellett kimaratni a ház helyét, és ez ötmillióval emelte a kivitelezés költségét.)

Figyeljünk a talajvízre, mert sok gondot okozhat. Szakértővel méressük fel az eróziós hatásokat, nehogy kimossa a kertet alólunk.


Telekötletek

Néhány helyen a főváros környékén jelentős parcellzásások zajlanak. Budapest egyik utolsó nagy parcellázása a XI. kerületi Madárhegy, ahol nagy, ezer négyzetméter körüli telkeket ajánlanak 30 millió forint környékén.

Veresegyházon például 900-1400 négyzetméteres telkeket árulnak 6750 forintos négyzetméterártól. Telkiben is gyakorlatilag új településrész épül, ahol 1000-1100 négyzetméteres telkeket mérnek átlagosan 12 millió forintos áron. Zöld Szigetnek nevezik azt a biatorbágyi településrészt, ahol nem csak családi házat építők, hanem társasházakat felhúzó befektetők is érdeklődnek. Zsámbékon szintén lakókert jellegű településrész épül ki. Pilisjászfalu-Somlyóvölgyben 800-1200 négyzetméteres telkeket árulnak négy-tízmillió forintért, ám a közműért még 1,7 milliót rá kell számolni.

Nagy a kereslet az újonnan épülő utak, sztrádák mentén is. Az M0-ás fejlesztése nyomhatja fel a péceli, ecseri, a XVI., XVII. kerület külső részén lévő telkek árát. Természetesen mennek fel a telekárak a közeljövőben elkészülő M7-es és a most átadott M5-ös mentén, valamint ott, ahol nagyobb gyógyfürdő-beruházás készül (Velencei-tó, Sárvár, Egerszalók).

Nagyvárosaink közül Győr környékén, Győrújbarátban épül lakópark, egy 1300 négyzetméteres telek 8,5 millióba kerül. Pécs-Újhegyen 614 négyzetméteres beépítésre váró ingatlan 4,6 millióért kínálnak. Szeged Franciahögyön társasházak építésére alkalmas telkeket kínálnak 30 ezer forintos négyzetméteráron.

Tájolás
Az egyik első dolog, amit a profi ingatlan-közvetítők megvizsgálnak, az a tájolás. Az értékbecsléskor is fontos tényező az ún. benapozás. Ezt egyszerű vásárlóként is figyeljük meg.

A két tényező összefügg: kelet és dél közötti tájolás az ideális, ekkor van ugyanis téli benapozás, ami egész egyszerűen azt jelenti, hogy télen is jut napfény az építendő házba. Ezt némiképp felülírja vagy kiegészíti az a jellegzetesség, hogy a panorámás teleknek a panoráma irányába tájoltnak kell lennie. A déli-keleti fekvésnek egyéb előnyei is vannak: nyáron a legmelegebb oldal védett, és a szél sem fúj át a telken: Magyarországon ugyanis az észak-nyugati széljárás az uralkodó.

Maga a benapozás a felépítmény (tehát a ház) esetében is tanulmányozandó. Komoly építészirodák ma már készítenek számítógépes modelleket, amelyek akár mozgóképes formában is megmutatják, melyik helyiségbe mikor süt be a nap.

Alak és méret
A telek mérete ízlés és pénztárca dolga, gondolnánk, ám ez az adat szintén befolyásolja azt, mit építhetünk. Amint előző cikkünkben említettük, érdemes a helyi építési előírásokat tanulmányozni, mert abból kiderül, milyen övezetbe tartozik a kinézett ingatlan. Ettől függ, hogy a telek hány százaléka beépíthető. Ha például a szabályok azt írják, hogy a telek 30 százalékban beépíthető (a lakóövezetek jelentős hányadában ez a bevett arány), akkor a telek méretének nagyjából egyharmada lehet a ház egy szintjének alapterülete. Ha tehát 200 négyzetméteres családi házat szeretnénk egy 300 négyzetméteres telken, akkor csak tetőtérbeépítésben gondolkodhatunk.

Az építendő ingatlan határozza meg azt is, milyen alakú telek az ideális. Ha egyetlen családnak építünk otthont, akkor olyan téglalapalakot keressünk, amelynek utcafrontja és a vele párhuzamos hátsó kerítése a keskenyebbik oldal. Ikerház esetén jobb a négyzet vagy az ahhoz közelítő téglalap. A saroktelkek közül az a megfelelő, amelyik széles.

Utóbbi szabályok azért születtek, mert az építési előírások meghatározzák a felépítmény telken belüli helyét. Gyakoriak az előkert nagyságára vonatkozó előírások, nem is beszélve azokról, amelyek meghatározzák, hogy a kerítéstől hány méterre lehet bármit is építeni. Egy keskeny saroktelken például az előírások szűkíthetik az épület elhelyezési lehetőségeit és a szintek alapterületét is.


Kerítés és növényzet


Zaj-, és egészségi ártalmak
Alaposan nézzünk körül a helyszínen, és figyeljünk azokra a külső hatásokra, amelyek rossz esetben tönkretehetik életünket új otthonunkban. Nincsen-e vasúti sín vagy HÉV olyan közel, hogy éjszakánként felverjen álmunkból? Nem húzódnak-e vastag villanyvezetékek a térség felett? (Egy főváros környéki kistelepülés egy lakóparkja azért nem akar megtelni, mert a közelben villamosvezetékek zümmögnek). Nincsen-e a közelben vastelep, autószerelő, vagy bármi olyan ipari tevékenység, amely megzavarhatja nyugalmunkat? Nincsen-e a közelben olyan illegális szemétlerakó, amelyet a helyiek töltenek fel nap mint nap?

Kerítés
Ezen és következő tanácsunk nem azoknak szól, akik frissen parcellázott lakókertekben keresik új otthonuk helyét, hanem akik foghíjbeépítést, lebontandó házat vesznek telekáron. Az ő szempontjaik szerint ugyanis nem mindegy, milyen kerítés tartozik a telekhez. A drótkerítés értékcsökkentő tényező, hiszen ahelyett másikat kell építeni, amely hosszabb utcafront esetén milliós nagyságrendű beruházás is lehet. A kőkerítés viszont értéknövelő, hiszen ott csak kisebb igazításra, javításra van szükség.

Növényzet
Ha a telken nem csak magasra nőtt fű, hanem ősfák vagy dísznövényzet, szaknyelven jó növényanyag is áll, az lehet mind előny, mind hátrány. A nagyra nőtt fák, a szép eredeti növényzet meghatározza egy telek hangulatát, eldöntheti, milyen jellegű házat építhetünk rá. Börzsönyi, fenyőfás, erdős hegyoldalba inkább alpesi ház való, nem pedig toszkánai stílusú, mediterrán nyaraló. Ha pedig a kerítés mentén szépen megnőtt a sövény, már meg is oldódott egy csomó hangszigetelési probléma, ráadásul a port is megfogja a zöld növényzet.

Másfelől viszont problémák is lehetnek: ha a telken védett növények vannak, azokat nem lehet kiszedni, kivágni, tehát korlátozzák a terveket, a házépítési lehetőségeket. Ennek tehát érdemes utánanézni, mielőtt az építési engedélyt kérjük, mert a tervezői munkát esetleg ismét ki kell fizetni.


hvg.hu

 
Miskolc
 
Hírlevélre feliratkozás
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Kiemelt Ingatlan Iroda Ajánlásunk !
 
Ingatlan nyilvántartás
 
Termőföldről info.
 
Könyvajánló
 
Térkép
 
Pályázatok
 
Mértékegységek
 
Illetékek
 
Amire Szüksége lehet !
 
Adózással kapcsolatban
 
Nyomtatványok
 
Ingyen Telefonálás
 
Kereső rendszerek
 
Országos Média Hírek
 
Webkamerák
 
Weblap készítés
 
Statisztika
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
E-mail