Piaci alapú bérleti díj az önkormányzati lakásért?
2005.12.29. 13:09
Egy elhibázott törvénymódosítás...
Egy elhibázott törvénymódosítás ezután lehetővé teszi, hogy az önkormányzati bérlakásokért eddig fizetett mérsékelt díjak a piaci árak magasságába emelkedjenek. Az érintettek egyelőre csupán a hivatal jóindulatában reménykedhetnek.
Nemrég fogadta el a parlament a lakások és helyiségek bérletére vonatkozó törvény módosítását. A változtatás kilátástalan helyzetbe hozhatja azokat, akik önkormányzati lakást bérelnek. Bulyovszky Tamás, a budapesti Vári Lakosok Egyesületének elnöke lapunknak elmondta: a módosítás következtében az önkormányzatok piaci alapú bérleti díjat kérhetnek a jövőben a bérlőktől – kivéve a szociális rászorultsági eseteket. Vagyis a helyhatóságok önkényesen, kényük-kedvük szerint emelhetik a lakhatásért fizetendő bérleti díjat. A törvénymódosítás miatt az önkormányzati tulajdonú lakások esetében olyan árak alakulhatnak ki, mintha magánszemélytől bérelnék az ingatlanokat, ami egyes esetekben akár több százezer forintra is rúghat havonta.
Ismeretes, hogy Mécs Imre szabad demokrata honatya módosító indítványt nyújtott be a helyzet rendezése érdekében, amit a Fidesz-frakció támogatott. Bulyovszky ismertette: a napokban levelet írtak az I. kerület polgármesterének, Nagy Gábor Tamásnak, kérve állásfoglalását. Azt szeretnék, hogy a bérlők kiszolgáltatott helyzetét az önkormányzat ne használja ki, s a bérleti díjakat ne emelje piaci szintre, a megvásárlást pedig tegye lehetővé. A vételárat firtató kérdésre azt felelte: a bérlők jelentős része nem azért nem vette meg az ingatlant egy évtizeden át, mert nem akarta, hanem azért, mert nem lehetett. Bíznak benne, hogy ha lehetővé válik az ingatlanok megvásárlása, a helyhatóság figyelembe veszi, hogy a lakások lakottak, s a bérlők jelentős összegeket fordítottak a felújításokra.
Nagy Gábor Tamás elmondta: nem terveznek olyan lépést, amely hátrányos helyzetbe hozná a bérlőket. A fideszes honatya emlékeztetett arra: az önkormányzat korábban már rendeletet hozott, amely szerint a bérlők feje fölül nem adják el a lakást, azt csak a bérlő vagy a bérlő által kijelölt rokon vásárolhatja meg, s a bérleti jogviszony is örökíthető. Hogy mikor lehet megvenni az ingatlanokat, az nem az önkormányzaton, hanem az örökségvédelmi törvényen múlik – tette hozzá. Jó szándékukat azzal támasztotta alá, hogy a csereszerződésekhez is mindig hozzájárulnak.
| Magyar Nemzet - Csákó Attila
|