
Mit szól hozzá... , hogy a Magyar Ingatlan Tanács piacvédelmi intézkedéseket szorgalmaz, mert álláspontjuk szerint a külföldi ingatlanos cégek kiszorítják saját piacukról a magyar vállalkozókat?
Gerő Péter, MAISZ, alelnök
Kévés György, Kévés és Építésztársai Rt., elnök
Mireisz Tibor, IME, elnökhelyettes
Wachsler Tamás, Harbor Industrial Development, ügyvezető igazgató
Gerő Péter: A magyar vállalkozók semmivel sem rosszabbak, mint a külföldiek, ráadásul behozhatatlan helyzeti előnyben vannak a helyismeretük okán. Ha jól szervezik meg a saját munkájukat, ha tranzakcióikat elemzik, ha folyamatosan képzik magukat, ha elemzik az elvesztett üzleteket, ha színvonalas, jól kezelhető adatbázist használnak, ha racionalizálják marketing-költségeiket, ha megfelelően szegmentálják az általuk kiválasztott piacot, ha megfelelően pozícionálják magukat ezen a piacon, ha ennek megfelelően taktikusan, de nem erőszakosan, ellenben intelligensen tárgyalnak, ha képesek megosztani a munkát, az információt és a leendő megbízási díjat szakmabéli társaikkal, stb,stb akkor nem kell tartaniuk a külföldi konkurenciától. Egyébként pedig tagjai vagyunk az Európai Uniónak.
Kévés György: Maximálisan egyetértek. Régóta fennáll a külföldi fejlesztők aránytalan és érthetetlen túlsúlya a magyar lakásépítésben. Ennek igazolására engedjék meg, hogy idézzem a GVA Hungary Budapesti Ingatlanpiaci szemle 2005. II. negyedévi közlését, miszerint idézem: "A lakáspiacot sújtó túlkínálat és a hitelkockázatok dacára a beruházók még mindig látnak fantáziát a nagy lakóberuházásokban. A fejlesztők többsége külföldi, a hozam mintegy 50%-át az izraeli tulajdonú cégek termelik ki, de egyre nagyobb arányban kezdenek megjelenni az ír, angol és spanyol ingatlanfejlesztők is."
Mireisz Tibor: A MIT szellemi elődje, az Ingatlanfórum még kellő időben az EU csatlakozás előtt kívánta az egyéni tagságon alapuló szakmai kamarát létrehozni, mely szabályozást, rendet teremthetett volna időben a piacon. Azonban ez nem következhetett be az ebben nem érdekelt szakmai csoportok és tagjaik egyéni érdekei miatt. Ma az EU-csatlakozás után a mikro-, kis- és középvállalkozások fokozatosan morzsolódnak le külföldi versenytársaik mögött, elsősorban a tőkehiány miatt. Megoldást a szabályozott kamarai piacvédelem és a hazai vállalkozásokat kedvezőbben támogató hitelek, adócsökkentések jelenthetnének.
Wachsler Tamás: Az ingatlanos szakma talán a leginkább érzékeny a külföldi befektetőkre. Úgy is mondhatnám, abból élünk, hogy az ingatlanpiac nyitott, a lánc végén ott állnak a nagy nyugati ingatlanalapok, intézményi befektetők. Furcsa lenne, ha a többi külföldi piaci szereplőt megpróbálnánk kiszorítani. Nekem sem esik mindig jól, ha egy külföldi cég itteni embere csak azért, hivatalból okosabb, mert nála van a kassza kulcsa, de hát ez egy ilyen világ. Ebben kell megpróbálnunk bizonyítani, hogy bár mi nem jártunk egy iskolába a befektetők döntéshozó embereivel, a magyar piacot viszont mi ismerjük jobban: egymásra vagyunk utalva...