Borsodi ingatlannal kapcsolatos információk

      BORSODI

   legnagyobb ingatlan

    adatbázis !   MIKSZ

Folyamatos feltöltés
 
Lakóparkok, Új építésű Társasházak
 
Ingatlan Szervezetek
 
Ingatlan Értékbecslők
 
Ingatlan Irodák Miskolcon
 
Önkormányzatok és szervezetei
 
Ingatlan irodák a megyében
 
Ügyvédi Irodák
 
Pénzintézetek
 
Ingatlan vásárlási hitelek
 
Földhivatalok
 
Cégbíróságok
 
Földmérők
 
Építész tervezők
 
Belső építészek
 
Megyei Médiák
 
Biztosítók
 
Államigazgatási portálok
 
Végrehajtással kapcsolatban
 
APEH által regisztrált számla kibocsátók
 
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében.
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében. : Hogyan vegyünk ingatlant Romániában?

Hogyan vegyünk ingatlant Romániában?

  2005.11.02. 10:18

Tanácsaink

Legyen résen az a külföldi állampolgárságú vállalatvezető, aki Romániában ingatlant kíván vásárolni vagy részben ingatlanba szeretné fektetni pénzét – tanácsolja minden érdeklődőnek Máté András Levente.

A civilben ügyvéd kolozsvári RMDSZ-es parlamenti képviselő szerint az üzleti próbálkozás első lépéseként mindenképp ügyvédet vagy jogászt kell fogadni, aki eligazítja majd az ügyfelet a romániai ingatlanpiacon, illetve a vásárlás lebonyolítása során megkerülhetetlen intézmények kusza világában.

A magánszemélyként vásárolni vagy befektetni kívánóknak ugyanakkor arra is oda kell figyelniük, hogy a romániai törvények értelmében külföldi személynek nem lehet tulajdonjoga földterület, telek felett. Ez a jogi norma viszont könnyedén kijátszható: száz százalékban külföldi alaptőkéjű, de Romániában bejegyzett alapítvány, egyesület, illetve vállalkozás már birtokolhat területet is, hiszen ebben az esetben már a „román nemzetiségű jogi személy” lesz a befektető, és ilyen körülmények között már jogában áll akár mezőgazdasági területet vagy erdőrészt is vásárolni. Nem lesz ez azonban mindig így: készül a törvénytervezet, amelynek hatályba lépése – várhatóan Románia 2007-re esedékes uniós csatlakozása után – feloldja ezt a tilalmat, és a befektetéseket már az uniós szabályrendszerek fogják meghatározni.

Hogy miért van szükség feltétlenül jogászra? Elsősorban a lépten-nyomon felbukkanó ingatlanmaffiózók miatt, akik a potom áron megvásárolt épületek, lakrészek birtokában arra lesnek, mikor tudnak tőrbe csalni egy, a romániai árviszonyokat nem ismerő külföldi befektetőt és jóval áron felül eladni neki az ingatlant.

Valamennyi ingatlan vagy földterület vásárlásakor ellenőriztetni kell a tulajdonjogot igazoló iratokat, mivel még mindig nagy számban fellelhetők olyan telkek, épületek, amelyeket visszaigényelnek egykori, államosítás révén jogfosztott tulajdonosaik. Az ügyvéd vagy jogász feladata, hogy a telekkönyvi hivatalban ellenőrizze a tulajdonjog alakulását, majd az illetékes polgármesteri hivatalban utánanézzen, benyújtottak-
Máté András Levente
e az adott ingatlanra visszaigénylési kérést. E kulcskérdések tisztázása ugyanis többéves pereskedést előzhet meg, hiszen a vásárlónak jogában áll ugyan visszakövetelni a befektetett pénzt, az igen költséges bírósági tárgyalások hosszan elhúzódhatnak.

A beépítésre szánt bel-, illetve külterületek vásárlása is tüzetes ellenőrzést igényel. Jogszabályok és önkormányzati határozatok szabják meg ugyanis, hogy egy-egy területen milyen környezetben, mit lehet építeni, milyen százalékban lehet beépíteni a területet, mekkora épületet lehet felhúzni rá. Ugyanakkor a gázművekkel, illetve az áramszolgáltatóval is tisztázni kell, húzódnak-e vezetékek a telek alatt, hiszen a gázvezetékek esetében például törvény szabja meg, hogy azoktól csak a 15–20 méteres távolságra lehet építkezni.

Teljes körű ingatlanrestitúció vagy kárpótlás tulajdonjegyekkel
Romániában a nyár elején lépett érvénybe az 1945. március 6. és 1989. december 22. között elkobzott javak visszaszolgáltatását rendező törvény. A jogszabály egyaránt tisztázza az ingatlan, erdő és földterületek restitúciójának kritériumrendszerét. Az új restitúciós törvény értelmében az államosított épületeket öt éven belül vissza kell szolgáltatni jogos tulajdonosaiknak, még akkor is, ha azokban közintézmények - iskolák, kórházak, követségek vagy politikai pártok - működnek.
Az eredeti állapotukban mégsem visszaadható ingatlanokért - azaz amelyeket 1990. után az akkor érvényes törvény előírásainak megfelelő körülmények között vásároltak meg jelenlegi tulajdonosaik - az eredeti birtoklóikat egy különleges alapból fogják kárpótolni. Az elkobzott ingatlan ellenértékének összegét egyébként nem korlátozza a törvény. A kormány az úgynevezett tulajdonalapba állami vállalatok részvényeit és Románia más államokkal szembeni követeléseit viszi be. Az alapot várhatóan 2006. elején jegyzik be és bevezetik a bukaresti értéktőzsdére.
A pénzügyminisztérium hatáskörébe tartozik majd a versenytárgyalás kiírása és azoknak a vállalatoknak a kiválasztása, amelyek részvényei bekerülhetnek a tulajdonalapba, amelyet egy nemzetközi hírnévvel rendelkező intézmény kezel majd. Amíg az alapot adminisztráló vállalatot kiválasztják, addig a pénzügyminisztérium kereteiben létrehozni tervezett menedzsmentegység kezeli majd. Az arra jogosultak az elképzelések szerint 2006. elejétől igényelhetik az őket megillető részvénycsomagokat. Aki pedig nem lesz érdekelt abban, hogy az értékpapírokat megtartsa és azok után éves osztalékban részesüljön, mintegy másfél év múlva értékesítheti tulajdonjegyeit.

Aradi Márta

 
Miskolc
 
Hírlevélre feliratkozás
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Kiemelt Ingatlan Iroda Ajánlásunk !
 
Ingatlan nyilvántartás
 
Termőföldről info.
 
Könyvajánló
 
Térkép
 
Pályázatok
 
Mértékegységek
 
Illetékek
 
Amire Szüksége lehet !
 
Adózással kapcsolatban
 
Nyomtatványok
 
Ingyen Telefonálás
 
Kereső rendszerek
 
Országos Média Hírek
 
Webkamerák
 
Weblap készítés
 
Statisztika
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
E-mail