Lesz-e árcsökkenés a lakáspiacon?
2005.09.19. 09:19
SOKAT JAVULT A VÁSÁRLÓK ALKUPOZÍCIÓJA
Az új lakások piacán nem hozott áttörést a Fészekrakó program, a csomag legsikeresebb eleme a félszocpol volt. Továbbra is a kis alapterületű lakások a legkeresettebbek. A tömegpiacon a másfél, illetve egy- plusz két félszobás elrendezés a legnépszerűbb, minél kisebb méretben, vagyis minél olcsóbban - derül ki az Otthon Centrum elemzéséből.
Britek, írek, spanyolok Míg országszerte az egy évvel korábbinál 20 százalékkal kevesebb ingatlant vásároltak a külföldiek az első félévben, Budapesten gyakorlatilag ugyanannyit, szám szerint 892 lakást vettek s ezek 57 százaléka ír és brit állampolgárokhoz került. Ők elsősorban az V., a VI. és a VII. kerületben vettek lakást. Az első félév során megjelentek spanyolok is: egyre több ibériai vásárló és befektető van jelen a belvárosi szegmensben.
A Lakáspiaci Monitor című tanulmány szerint az illetékmódosítás nyomán a 15 millió forintnál drágább lakások iránti érdeklődés drasztikusan visszaesett. Bár a tavaszi hónapokban valamelyest élénkült a forgalom, a fejlesztők nem kockáztatták meg az áremelést. Folytatódott a tömegpiac és a felső kategóriájú ingatlanok piacának polarizálódása: a túlkínálatos szegmensekben a fejlesztők továbbra is értékesítési nehézségekkel küzdenek, ezzel ellentétben viszont egyre több egyedi projekt indul, melyek lakásait az átlagos ár többszöröséért is könnyedén értékesíteni lehet.
Mindazonáltal derűlátásra ad okot, hogy az elismert, komoly referenciákkal rendelkező fejlesztők az év első felében számos nagy építkezést indítottak a fővárosban, míg a vidéki vásárokban a fejlesztői aktivitás csökkent. A korábbi évekkel ellentétben Budapesten egyre több nagy volumenű fejlesztés kezdődött a külső kerületekben, de a legjelentősebb beruházásoknak továbbra is a IX., a XI., illetve a XIII. kerület ad helyet. A magas presztízsű lakások piacán területi szempontból változás történt. A II., III. és XII. kerületben visszaesett az új építésű lakások értékesítése, míg a pesti belváros drága új lakásai iránt egyre nagyobb kereslet mutatkozik. Ezen a területen több olyan projekt van, amelynek lakásait kizárólag külföldiek vásárolják, befektetési céllal. A pesti belváros mellett a legfőbb vonzerőt a Duna-part jelenti, a folyó mentén számos projekt van folyamatban illetve tervezési fázisban, amelyek keretében az átlagnál magasabb színvonalú és árú lakások készülnek. A nagyobb vidéki városokban a legnépszerűbb területeken van példa 400 ezer forintos négyzetméterárra, az átlagos árszint azonban elmarad a fővárositól. Általánosságban elmondható, hogy a magas presztízsű lakások árai egyre inkább elszakadnak a tömegpiac árszintjétől. Az Otthon Centrum tapasztalatai szerint a piac erősödésével, a kínálat növekedésével, illetve a lakásvásárlási lehetőségek bővülésével párhuzamosan a vásárlók egyre körültekintőbbé és felkészültebbé váltak, ráadásul alkupozíciójuk a túlkínálat révén javult. A fejlesztőknek a siker érdekében a korábbinál többet kell marketingre fordítaniuk. Ehhez kapcsolódik, hogy a lakóprojektek népszerűsítésében egyre fontosabbá válik az internetes megjelenés.
Mit hoz az áfacsökkentés?
Az elemzés szerint egyelőre nem tudni, hogy az áfakulcs 5 százalékpontos csökkentése milyen hatással lesz a piacra. Elvileg az év hátralévő részében a forgalom visszaesése várható, hiszen a vásárlók megvárják a január elsejétől életbe lépő 5 százalékpontos áfamérséklésből adódó 4 százalékos árcsökkenést. Ugyanakkor a tervezett intézkedés az idén megkötött szerződésekre is vonatkozik, ha az adott lakást 2006-ban adják át, ez pedig kedvező lehet a fejlesztők számára. Az áfatörvény szerint ugyanis a teljesítés időpontja a vételárelőleg megfizetése, illetve a birtokba adás ideje. Vagyis az idén kifizetett részletekre még a 25, a jövőre fizetendő összegekre azonban a 20 százalékos áfa vonatkozik. Célszerű tehát a fejlesztőknek minél kisebb idén befizetendő részlettel - például 10-90, illetve 20-80 százalékos finanszírozási konstrukcióban - reklámozni projektjeiket és a bruttó árat már most mérsékelni a jövő évi részletek áfakülönbségével. Ennek eredményeként az idei évre kalkulált nettó bevételhez is hozzájut a fejlesztő, ugyanakkor ez a vevők számára is kedvező. A gyorsan reagálók árelőnyhöz juthatnak riválisaikkal szemben.
Pang a használt lakások piaca
Az elemzés szerint a februárban bevezetett Fészekrakó program elemei elsősorban a használt lakások vásárlóinak jelentenek segítséget. A tavaly óta stagnáló forgalmat azonban ez sem tudta fellendíteni, a Fővárosi Illetékhivatal adatai szerint június végéig az egy évvel korábbinál jóval kevesebb, mindössze 27 ezer lakás adásvételi szerződése érkezett be. Az eladott lakások mintegy tizede panel. A hivatal nyilvántartása szerint az utóbbi három és fél évben mindössze 180 olyan ingatlant értékesítettek, amely után luxusadót kellett fizetni, mivel értéke meghaladja a 100 millió forintot, a kormány tervei szerint a tulajdonosnak a jövő évtől luxusadót kell fizetnie. Az Otthon Centrum felmérése szerint míg a Fészekrakó 12 millió forintos plafonjáig a fővárosban a vevők 41 százaléka keres használt lakást, a vidéki városokban ez az arány 54 százalék. Még nagyobb a különbség a négyzetméterárat tekintve: 250 ezer forintos ársávig Budapesten a vevők 49, vidéken 86 százaléka keres lakást. A méretigények szerint a fővárosban a Duna bal partján inkább kisebb lakásokra volt kereslet: a megkérdezettek negyede 40 négyzetméter alatti, további 46 százaléka pedig 41-60 négyzetméteres otthont keresett. Budán ugyanakkor ez az arány rendre 8 és 30 százalék volt, miközben a 120 négyzetméter felettiek súlya 17 százalékot tett ki, szemben a pesti 4 százalékkal.
Lassan csökkennek az árak
A bő kínálat és a kereslet visszaesése miatt a vásárlók a használt lakások esetében is - a korábbi időszakhoz hasonlóan - jó alkupozícióban vannak. Mindezt erősíti, hogy sok területen - elsősorban a tömegpiacon -, ahol az új lakások ára már régóta nem emelkedik, egyre inkább közel kerül egymáshoz az új építésű és a használt otthonok árszínvonala. A jövőre bevezetendő áfakulcscsökkentés az elemzés szerint a használt lakások piacán további nyomást gyakorol majd az árakra. Az árcsökkenés ugyanakkor itt lassabb lefolyású lehet, hiszen a magánszemélyek kevésbé lesznek hajlandóak engedni az árból.
Bérlakásfronton a helyzet változatlan
Az elemzés rávilágít arra, hogy az év első hat hónapjában nem történt változás a bérlakásfronton. A múlt évhez hasonlóan továbbra is a túlkínálat jellemző, ennek eredményeként stagnáltak az árak, sőt az, aki feltétlenül ki akarta adni az adott ingatlant, kénytelen volt jelentős kedvezményt adni. A potenciális bérlők - vidéki fiatalok, illetve külföldi cégvezetők - közül egyre többen döntenek inkább a lakásvásárlás mellett. A pesti oldalon ezer euró alatti havi bérleti díjról beszélhetünk, ám Budán akár négyezer eurónál drágábban bérelhető lakásokat is lehet találni.
A pesti belváros telkei a legnépszerűbbek
A telekpiacon sem történt komolyabb változás 2004-hez képest: az idén is a társasházak építésére alkalmas telkek iránt volt komoly érdeklődés. A lakáspiaci folyamatoknak megfelelően a sláger továbbra is a pesti belváros, annak is a Nagykörúton belüli része, de keresettek a különleges adottságú fejlesztési lehetőségek is. Ilyenek például a Duna-parti vagy a korábban mellőzött műemléki épületek. Vannak fejlesztők, amelyek kifejezetten ilyen ingatlanokat keresnek megvételre, hogy ott - főként külföldi vásárlók részére - loftlakásokat vagy exkluzív apartmanokat alakítsanak ki. Ezek ára - a szűk kínálat, a magas beruházási költségek és a célzott külföldi kereslet miatt - általában magasabb a környékre jellemző újlakás-áraknál. Budán szintén erősödik a kereslet a magasabb kategóriájú társasházi ingatlanok fejlesztésére alkalmas telkek iránt. Mind Bel-Budán, mind pedig a zöldövezeti területeken keresettek a legalább húsz-, de inkább ötvenlakásosnál nagyobb beruházásra lehetőséget adó telkek. Ezzel szemben az idei év első félévében összességében csökkent az érdeklődés a tömegpiaci szegmensben. Az egyre telítődő IX. és XIII. kerület mellé felzárkózott a XIV. kerület és a XI. kerületi egykori rozsdaövezet is. Itt jelenleg is több ezer lakás áll építés és előkészítés alatt, s az újbudai önkormányzat becslése szerint a 2002-2005 között kiadott hétezer használatba vételi engedély után 2006 és 2010 között újabb nyolcezerrel kell kalkulálni. Mindezekkel szemben a III. kerületben, ahol nincs sok nagy fejlesztés, akár több száz lakásos projektek iránt is van fejlesztői igény. A pesti belvárosban a Nagykörúton kívüli területek továbbra is népszerűek, bár a telekárkülönbség folyamatosan növekszik a belső részekkel összehasonlítva: egy-két éve 20-30 százalék, ma már viszont 60-80 százalék lehet a differencia. Madarász János
|