Borsodi ingatlannal kapcsolatos információk

      BORSODI

   legnagyobb ingatlan

    adatbázis !   MIKSZ

Folyamatos feltöltés
 
Lakóparkok, Új építésű Társasházak
 
Ingatlan Szervezetek
 
Ingatlan Értékbecslők
 
Ingatlan Irodák Miskolcon
 
Önkormányzatok és szervezetei
 
Ingatlan irodák a megyében
 
Ügyvédi Irodák
 
Pénzintézetek
 
Ingatlan vásárlási hitelek
 
Földhivatalok
 
Cégbíróságok
 
Földmérők
 
Építész tervezők
 
Belső építészek
 
Megyei Médiák
 
Biztosítók
 
Államigazgatási portálok
 
Végrehajtással kapcsolatban
 
APEH által regisztrált számla kibocsátók
 
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében.
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében. : Hogyan vegyünk lakást?

Hogyan vegyünk lakást?

  2005.09.19. 08:18

Tanácsok a profitól (1.-2. rész)

Időt, energiát spórol az, aki - lehetőleg profi - tanácsadó bevonásával szeretne lakóingatlant vásárolni. Mindez ráadásul a vevő számára a legtöbb esetben ingyen van.

Cikkünk első részében a kiválasztásig tekintjük át a keresési folyamat legfontosabb állomásait. Vadászatra fel!

Annak érdekében, hogy leendő vevőként minél gyorsabban fel tudjuk mérni a piacot, célszerű a kiválasztott környéken működő ingatlanirodák kínálatával megismerkedni - tanácsolja Kühne Kata, az Otthon Centrum franchise-hálózatának üzemeltetési igazgatója.
Az irodákban ugyanis felmérhető a választék, s ott lehet információt szerezni arról is, hogy a területen milyen az infrastruktúra, a közlekedés, van-e óvoda, iskola, várhatók-e komolyabb fejlesztések, változások. Egy felkészült ingatlanközvetítő arról is tájékoztatás tud adni, hogy a kinézett városrészen belül melyek a legkellemesebb, illetve legkedveltebb körzetek, milyen ott a közösség, a szomszédság.


A vevő csak nyerhet azon, ha ingatlanközvetítő szolgáltatásait veszi igénybe, hiszen ez számára díjtalan, ugyanis az irodák jellemzően az eladótól kapják a megbízást és - sikeres üzlet esetén - a jutalékot. Külföldön ugyan van rá példa, hogy mindkét fél fizet a közvetítői szolgáltatásért, Magyarországon azonban csak egy-két irodánál működik ez a rendszer.

Környék, típus, ár és a kompromisszumok

A szakember szerint lakásvásárlás esetén először arról érdemes döntenünk, melyik környékre költöznénk szívesen, majd arról, hogy milyen ingatlan-típust szeretnénk, s minderre mennyit tudunk szánni. Ezt követően fel kell térképezni, mi a legfontosabb kiválasztási szempont - a háztípus vagy a környék, emelet vagy tájolás, stb. -, hol lehet kompromisszumot kötni. Ide tartozik annak meghatározása is, hogy mit szerettünk előző lakásunkban, és mi az, amin mindenképp változtatnánk. Ha ez nincs meg, nehéz megfogalmazni az ingatlanközvetítő felé az igényeket, ami miatt feleslegesen elhúzódhat a keresési folyamat. Kühne Kata szerint gyakori, hogy a vevők nem határozzák meg jól igényeiket, és csak az első pár ingatlan megtekintése után derül ki, hogy mit is szeretnének valójában.
Célszerű már az ingatlanirodában minél több képet megnézni, s ezek alapján elképzelni a lakást, házat. A szakember hangsúlyozza: mindig rá kell kérdezni a környékre ez ugyanis sokkal meghatározóbb a döntés során, mint sokan gondolnák. A környék nem változtatható meg ízlésünk szerint, az ingatlan igen.

Merjünk nagyobbat/kisebbet álmodni!

Fontos, hogy a keresési folyamat elején merjünk egy árkategóriával elmozdulni, azaz érdemes megnézni a tervezettnél 20-25 százalékkal olcsóbb és drágább ingatlanokat is - hangsúlyozza a szakember. Ez egyfelől azért lehet célszerű, mert a piacon túlkínálat van, azaz lehet alkudni. Másfelől olyan ingatlanra is bukkanhatunk e technika révén, amire nem is számítottunk, s könnyen lehet, hogy így találjuk meg álmaink otthonát. Az árkategória-lépés azért is hasznos, mert átfogóbb képet kaphatunk a kínálatról.

Döntés vagy új paraméterek

A szakember tanácsa szerint 6-7 ingatlan megtekintése után át kell gondolnunk, mit szeretnénk valójában. Ezt követően vagy döntést kell hozni a vásárlásról, vagy új paramétereket kell meghatározni, s immár azok alapján folytatni a keresést. Az a vevő, aki 20-30 ingatlan megtekintése után sem elégedett, valószínűleg rosszul lőtte be a keresési feltételeket, árelképzelése és igényei nem találkoznak, azaz nem reális a kívánt ár-érték arány.
Alapvető tényező, hogy mennyire motivált a vásárló, például - élethelyzetéből adódóan - muszáj költöznie, vagy érzelmi alapon változatna lakáskörülményein. Ha hiányzik az elegendő motiváció, egy év is eltelhet, míg végül vételre szánja rá magát. Ugyanakkor ha valaki eltökélt, addig megy, míg meg nem találja az igazit.

Mit akarsz egyáltalán?

Ha egy vevő kiválaszt egy ingatlan-irodát, a tanácsadónak először ismertetnie kell vele, hogyan áll a piac, majd tisztázni kell, hol tart a vásárló, sürgős-e számára a vétel, vagy inkább csak érdeklődne, nézelődne - ehhez kell igazítani a tanácsadást. Az már a tanácsadón múlik, hogy mennyire tudja rábeszélni ügyfelét a profi keresési technikák alkalmazására - véli Kühne Kata.

Gondolkodj helyettem!

A hatékony együttműködés érdekében fontos, hogy a tanácsadó megismerje a vevőt, pontosan lássa az igényeit - így adott esetben ügyfele "helyett" tud majd gondolkodni, kiválasztani a bemutatandó ingatlanokat. A piacon ugyanis rengeteg ingatlan van, de nehéz azt az egyet megtalálni, ami bejön. Az is sokszor a tanácsadóra hárul, hogy megismertesse a valósággal a vevőt, azaz tájékoztassa, a pénzéért milyen kínálatból választhat, és egyáltalán, mi a legokosabb megoldás az adott helyzetben: a hitelfelvétel, az új lakás, vagy használt, esetleg felújítandó otthon. Nem árt, ha a vevő nyitott a különböző megoldásokra, variációkra, ez ugyanis igencsak megnöveli a lehetőségeit.

Cikkünk következő részében a vásárlási folyamat legkényesebb részéről, az alkudozásról lesz szó. Mi a helyes technika, lehet-e alkudni az új lakásoknál? Holnap kiderül

Hogyan vegyünk lakást olcsóbban? Tanácsok a profitól (2.)

A lakás-adásvétel nem kis részben érzelmi ügy, így célszerű az áralkut is a közvetítőn keresztül lebonyolítani. Ha hitelből akarunk vásárolni, nem érdemes ezt nagydobra verni, nehogy megijedjen az eladó. További jótanács: tessék mosolyogni!

Cikkünk első részében áttekintettük, hogyan érdemes nekivágni az ingatlanvadászatnak, milyen felkészülés szükséges a sikerhez. Ha már megvan álmaink otthona, jöhet az egyezkedés, az alku. Ebben is Kühne Kata, az Otthon Centrum franchise-hálózatának üzemeltetési igazgatója ad tanácsot.

A vevő csak nyerhet azon, ha ingatlanközvetítő szolgáltatásait veszi igénybe, hiszen ez számára díjtalan, ugyanis az irodák jellemzően az eladótól kapják a megbízást és - sikeres üzlet esetén - a jutalékot. Külföldön ugyan van rá példa, hogy mindkét fél fizet a közvetítői szolgáltatásért, Magyarországon azonban csak egy-két irodánál működik ez a rendszer.

Alkudozzon közvetítővel!

Ez kényes kérdés, a szakember tanácsa szerint ezt legcélszerűbb a közvetítőre, ingatlan-tanácsadóra bízni. A lakóingatlan-adásvétel érzelmi dolog, hiszen otthonokról van szó, így az egyes helyzeteket könnyen túlreagálhatják a felek. Ha a leendő vevő elkezd alkudozni, az eladó könnyen védekező álláspontba kerülhet, ami nem kedvező. A tapasztalatok szerint sokszor amiatt nem sikerül nyélbe ütni az üzletet, mert a két fél - akár apróságokon is - összevész, holott ezeken egy szakember közvetítésével könnyen túl lehetett volna lépni.

Óvatosan a hitellel!

Nem árt az óvatosság, ha a vevő hitelből akar vásárolni. E körülményről nem célszerű az eladó előtt szólni, a lakástulajdonos ugyanis megijedhet, hogy csak később jut a vételárhoz. Ahogy az árról szóló alku közvetítését, ezt is jobb a tanácsadóra bízni.

Keep smiling!

Tessék mosolyogni - hangzik a következő jótanács. Tipikus eset ugyanis, hogy amikor a reménybeli vevő belép a lakásba, marcona külsőt ölt attól tartva, hogy ha kifejezésre juttatja tetszését, az eladó nem enged majd az árból. Itt is fontos, hogy nyitott maradjon a vevő - teszi hozzá. Az adásvételi szerződés aláírásáig ugyanis sok kompromisszumot kell még kötniük a feleknek, hiszen használt lakás esetében meg kell egyezniük a költözés időpontjában, a lakásban maradó ingóságokról és azok ellenértékéről, stb.

Új lakást, olcsóbban

Az új építésű lakások esetében a beruházó jellemzően nem árengedményt ad, hanem ingyenes felszerelésekkel - például konyhabútorral -, olcsóbb garázzsal próbálja vonzóbbá tenni a portékáját. Ezek összege általában a lakás értékének 5-10 százalékát teszi ki, de a vevő számára kedvezőbb fizetési konstrukció kialakítása, kisebb önrész elfogadása is benne lehet a "kedvezmény-csomagban". Az egyes tételek áránál 1-2 százalék engedményt könnyen el lehet érni. Az, hogy ki, mennyit próbál alkudni, személyiség kérdése. Van olyan típusú vevő, akit az tesz boldoggá, ha úgy érzi, az ártárgyalások után élete nagy üzletét köti meg, másoknak viszont derogál ez a huzavona.

Ahol nem kell engedmény

Ami igazán jó, ott nincs szükség engedményre - véli az Otthon Centrum szakértője. Ha kellemes a környék, jó a tájolás, az elrendezés, vagyis ha a lakásnak sikerül "megszólítania" a vevőt, akkor az eredeti áron is elkel az ingatlan.

Ádám Viktor

 

 
Miskolc
 
Hírlevélre feliratkozás
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Kiemelt Ingatlan Iroda Ajánlásunk !
 
Ingatlan nyilvántartás
 
Termőföldről info.
 
Könyvajánló
 
Térkép
 
Pályázatok
 
Mértékegységek
 
Illetékek
 
Amire Szüksége lehet !
 
Adózással kapcsolatban
 
Nyomtatványok
 
Ingyen Telefonálás
 
Kereső rendszerek
 
Országos Média Hírek
 
Webkamerák
 
Weblap készítés
 
Statisztika
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
E-mail