A lakásmaffia visszaszorítását és az ingatlanközvetítés szabályozását szolgálja a lakástörvény módosítása, amelynek tervezetét nemrég terjesztette be a parlamentnek Kolber István fejlesztési miniszter - írja a Magyar Hírlap.
A javaslat szerint jövő márciustól csak írásban lehet kötni lakásbérleti szerződést. Az önkormányzati bérlakásokban a bérlő köteles életvitelszerűen ott lakni, más személyt pedig csak a bérbeadó írásbeli hozzájárulásával fogadhat be. Az önkormányzati bérlakásokat három csoportba sorolják: szociális, költségelvű és piaci. A szociális lakás odaítélésének feltételeiről rendeletet kell alkotni és évente felül kell vizsgálni a bérleti jogosultságot. A jelentkezőket az önkormányzat listára teheti, ezzel tájékoztatva a nyilvánosságot, hányan várnak támogatott lakra.
Ha az önkormányzat eladja bérlakását, azt továbbra is részletfizetéssel vásárolhatja meg lakója. Legfeljebb a vételár 20 százaléka kérhető előre, a fennmaradó részre pedig legalább 15 éves részletfizetést kell adni. Az önkormányzati bérlakás cseréje előtt a jövőben be kell majd mutatni a másik fél tulajdonában lévő ingatlan 30 napnál nem régebbi tulajdoni lapját.
Szabályozott ingatlanközvetítés
A jogszabály képzettséghez köti majd az ingatlanközvetítést, az értékbecslést és az adásvételi szerződés előkészítését is. Ha cég végez ilyen tevékenységet, akkor igazolnia kell, hogy legalább egy megfelelő végzettségű alkalmazottal rendelkezik. A bizonyítványokat a megyeszékhely jegyzőjének kell bemutatni, aki nyilvántartja az értékelőket és a közvetítőket. Ügyvédek és jogtanácsosok külön képesítés nélkül is foglalkozhatnak közvetítéssel, de értékbecslést nem adhatnak.
Borsi László, az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal (OLÉH) elnöke a Magyar Hírlapnak elmondta: az értékelők és közvetítők képzését egységesítik, meghatározzák a szükséges ismeretek körét, de az oktatás továbbra is a privát szférában marad. A megyei névjegyzékek pedig megjelennek majd az OLÉH honlapján is.
A lakásmaffia áldozatait segítő Sorstársak egyesület vezetője szerint a tervezett jogszabályi változások továbbra sem adnak megfelelő védelmet a lakásvásárlóknak a visszaélések ellen. Török Szabó Erzsébet úgy látja: azokat a szervezett csoportokat és a velük együttműködő ügyvédeket kellene kiszorítani az ingatlanpiacról, akik évek óta értéktelen tulajdonra cserélik a bérlakásokat. |