Borsodi ingatlannal kapcsolatos információk

      BORSODI

   legnagyobb ingatlan

    adatbázis !   MIKSZ

Folyamatos feltöltés
 
Lakóparkok, Új építésű Társasházak
 
Ingatlan Szervezetek
 
Ingatlan Értékbecslők
 
Ingatlan Irodák Miskolcon
 
Önkormányzatok és szervezetei
 
Ingatlan irodák a megyében
 
Ügyvédi Irodák
 
Pénzintézetek
 
Ingatlan vásárlási hitelek
 
Földhivatalok
 
Cégbíróságok
 
Földmérők
 
Építész tervezők
 
Belső építészek
 
Megyei Médiák
 
Biztosítók
 
Államigazgatási portálok
 
Végrehajtással kapcsolatban
 
APEH által regisztrált számla kibocsátók
 
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében.
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében. : Közös ingatlanrész értékesítésének adózása társasháznál

Közös ingatlanrész értékesítésének adózása társasháznál

  2005.09.05. 10:59

jó tudni annak akit érint





A társasház vagy társasüdülő jövedelmének adózására vonatkozó szabályokat a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 75. §-ában találjuk.

A társasház közös tulajdonát képező ingatlan vagy ingatlanrész értékesítése azért jelent érdekes problémát, mert a tulajdonosoktól függ, hogyan fognak adózni az eladásból származó jövedelem után. Ők döntenek arról, hogy a társasház adózik-e, vagy pedig a tulajdonostársak külön- külön adóznak a tulajdoni részarányuk alapján felosztott jövedelemből.
A társasház (társasüdülő) közös tulajdonát képező ingatlanrész (például: tetőtér, gondnoki lakás, közös helyiség, stb.) értékesítéséről a közgyűlésnek kell döntenie. Egyúttal célszerű arról is szavazni, hogy az ingatlanrész eladásából származó jövedelmet hogyan kívánják leadózni.
Amennyiben erre vonatkozóan nem hoz döntést a közgyűlés, akkor a társasháznak kell bevallani és befizetni a személyi jövedelemadót. Egyébként akkor is a társasház adózik az ingatlan értékesítése után, ha a tulajdonos nem magánszemély (például: önkormányzat,).
A társasház az ingatlan-értékesítéséből származó bevételének 25%-át kell jövedelemnek tekinteni. Ez tehát az adóalap.
Költségeket nem lehet érvényesíteni, mert ez egy ún. diktált jövedelemhányad. Azzal sem lehet számolni, hogy az ingatlan hány éve van a társasház tulajdonában, vagyis a személyi jövedelemadóról szóló törvény 62.§-ának (4) bekezdése nem alkalmazható a társasház adózásakor.
Az adóalap után 25% forrásadót kell fizetni. Abban az adóévben kell figyelembe venni a jövedelmet, amelyben az ingatlan értékesítésére vonatkozó szerződést a földhivatalhoz benyújtották.
Ha a közgyűlés úgy határoz, akkor a magánszemély tulajdonostársak - a saját tulajdoni részarányuknak megfelelően, - a saját személyi jövedelemadó-bevallásukban adózhatnak a közös tulajdonú ingatlan eladásából származó jövedelem után. (Nem magánszemély tulajdonos ezt nem teheti. Az ő tulajdoni részaránya után a társasház adózik az előbbiekben leírtak szerint.)
A magánszemély tulajdonosok élhetnek a 62.§. (4) bekezdésében írt lehetőséggel. Vagyis az ebből származó jövedelmüket az ingatlan megszerzését követő hatodik évtől kezdődően évente 10%-kal csökkenthetik. Ha a tizenötödik évben, vagy később történik az értékesítés, akkor a jövedelem 100%-ával.
Mind a társasház, mind pedig a magánszemély érvényesítheti a lakásszerzési kedvezményt.


Kovácsné Álmosdy Judit

 
Miskolc
 
Hírlevélre feliratkozás
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Kiemelt Ingatlan Iroda Ajánlásunk !
 
Ingatlan nyilvántartás
 
Termőföldről info.
 
Könyvajánló
 
Térkép
 
Pályázatok
 
Mértékegységek
 
Illetékek
 
Amire Szüksége lehet !
 
Adózással kapcsolatban
 
Nyomtatványok
 
Ingyen Telefonálás
 
Kereső rendszerek
 
Országos Média Hírek
 
Webkamerák
 
Weblap készítés
 
Statisztika
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
E-mail