Hozzátette: az irodáknál az átlagos áremelkedés a következő évben 2,9 százalékos lesz az előrejelzések szerint, az üzlethelyiségeknél 2,2 százalék, a raktáraknál, üzemcsarnokoknál 2,6 százalék, a telkeknél viszont elérheti a 4,3 százalékot is.
Az eseményen ismertették a GKI Gazdaságkutató Rt., az Angyalföldi Lakásépítő (AL) Holding Rt. és az Ingatlan és Befektetés című folyóirat fővárosi ingatlanpiaci indexét, ami 2005. II. negyedévében mínusz 24,3 volt, 1 ponttal kisebb az előző negyedévinél, és 13 ponttal alacsonyabb az egy évvel ezelőttinél.
Akar hangsúlyozta még: a lakáspiacon tevékenykedő cégek mínusz 71-es értékkel egyre borúlátóbbak. Az index egyébként mínusz 100 és plusz 100 pont között értékeli a fővárosi ingatlanpiaci kilátásokat.
2001 óta romlik a helyzet A mutató 2000 elején még csaknem plusz 20 százalékon állt, majd 2001-től folyamatosan romlott, s 2002-re csaknem mínusz 30 százalék lett. Az utóbbi három negyedévben az index -21,4, -21,6, illetve -23,2 százalékon állt.
Akar László közölte: az ingatlanforgalmazók szerint a fővárosi irodapiacon túlkínálat van, s ez így lesz a következő 12 hónapban is. A irodaház tulajdonosok viszont a helyiségek iránti kereslet némi élénkülését jelzik, különösen a saját irodák tekintetében.
Hozzátette: egyre több befektető a vidéki nagyvárosokban tervez fejlesztést.
A GKI vezérigazgatója elmondta: a lakáspiacon az idei év első félévében 11 százalékkal több új lakást adtak át, mint egy évvel ezelőtt, a lakásépítési engedélyek száma viszont 10,5 százalékkal csökkent. Az eddigi tapasztalatok alapján a Fészekrakó program viszonylag kis keresletet generált.
Az eseményen elhangzott: az önkormányzati bérlakásépítés a két-három évvel ezelőtti kisebb fellendülés után idén várhatóan visszaesik.
A kormányzat által tervbe vett általános forgalmi adókulcs-csökkentés az ingatlanos cégek szinte egyöntetű véleménye szerint ugyan némileg mérsékli a vásárlók terheit, de nem ad lökést a piacnak.
Elhangzott az is: a GKI júliusi lakossági felmérése szerint kissé tovább romlott a háztartások lakásépítési és -vásárlási kedve. Ezzel szemben a meglévő lakásokra való költési hajlandóság nőtt.
A mostani adatok szerint a háztartások 1,4 százaléka, azaz 52 ezer tervezi, hogy a következő egy évben lakást vásárol vagy épít.