Borsodi ingatlannal kapcsolatos információk

      BORSODI

   legnagyobb ingatlan

    adatbázis !   MIKSZ

Folyamatos feltöltés
 
Lakóparkok, Új építésű Társasházak
 
Ingatlan Szervezetek
 
Ingatlan Értékbecslők
 
Ingatlan Irodák Miskolcon
 
Önkormányzatok és szervezetei
 
Ingatlan irodák a megyében
 
Ügyvédi Irodák
 
Pénzintézetek
 
Ingatlan vásárlási hitelek
 
Földhivatalok
 
Cégbíróságok
 
Földmérők
 
Építész tervezők
 
Belső építészek
 
Megyei Médiák
 
Biztosítók
 
Államigazgatási portálok
 
Végrehajtással kapcsolatban
 
APEH által regisztrált számla kibocsátók
 
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében.
Aktuális híreinknél nem teszünk ki képeket, az oldal gyorsabb megnyitása érdekében. : Bedőlt a kis lakások piaca

Bedőlt a kis lakások piaca

  2005.08.13. 09:29

mi lesz az építőkkel?

Szakértők szerint az új építésű kislakások piaca a korábban jósolt 2007-2008 helyett már idén beomlott: óriási a túlkínálat, az ingatlanok eladhatatlanok. De pontosan hány lakást érint idén a túlkínálat Budapesten? További kérdés, hogy a garzonpiac bedőlésével mi lesz a saját erőből építtető kis- és középvállalkozásokkal? Megvásárolják-e ezeket a nagyobb fejlesztők vagy sem?

A fővárosban az első hat hónapban még erősebbé vált a korábban sokszor kritizált trend: egyre több a kis lakás. A negyven négyzetméter alattiak szegmense valósággal robbant, az egy évvel korábbinál majdnem tízszer több ilyen lakásba költözhettek be tulajdonosaik, az átadott új otthonokon belül ezzel a legkisebbek aránya öt százalékról tizenhat fölé nőtt. (Mindez a támogatási és hitelrendszert, illetve az átlagpolgár anyagi lehetőségeit ismerve nem is csoda.) Budapesten csak minden harmadik új otthon volt 60 négyzetméter feletti. A jelenséget jól érzékelteti, hogy a kislakások hirdetési piaca is követi a trendet: a fejlesztők már nem a négyzetmétert adják meg a hirdetésben, hanem a szobaszámot (pl. "egy-másfél szobás lakások leköthetők").

Mennyi az eladatalan lakás?

Mivel a fejlesztők üzleti titokként kezelik, hogy mennyi lakás maradt a nyakukon, hivatalos statisztika hiányában csak becsülni lehet az eladatlan ingatlanok számát. Pfandler Katalin, az Interestate Rt. elnök-igazgatója, a Magyar Lakásépítők Szövetsége és a Magyar Ingatlan Szövetség elnökségi tagjának becslése szerint - helytől függően - a befejezett projektek 20-30-50 százaléka nem talál gazdára. "Lemerevedett a piac, pedig a fejlesztők hihetetlen árkedvezményeket kínálnak" - mondja a szakember. Pfandler Katalin szerint a kedvezmények 300 ezer forinttól indulnak és akár 2 millió forintig terjedhetnek.

Varjasné Székely Éva, a Quadrát Rt. vezérigazgatója, a Magyar Lakásépítők Országos Szövetségének elnöke szerint az eladatlan lakások száma várhatóan 10-15 ezer darab lesz év végére. Ennek okait abban látja, hogy Magyarországon eltűnt, de legalábbis radikálisan csökkent a fizetőképes kereslet. Pfandler Katalin inkább úgy véli: a jelenlegi lakástámogatási rendszer - mint például a hitelek kamattámogatása, a szocpol, a Fészekrakó - a kislakásokat preferálja. Az Erste Banknál is megerősítették: a pénzintézetnél általában 5-6 millió forintos hiteleket szoktak felvenni, illetve projektfinanszírozásban a 32-45 négyzetméteres lakások a legkeresettebbek. "Két évvel ezelőtt még igaz volt, hogy a garzonokra van kereslet. Nyilvánvaló, hogy az akkor 2007-2008-ra jósolt garzonpiaci bedőlés már idén bekövetkezett" - mondja Pfandler Katalin.

Valkó Dávid, az Otthon Centrum elemzője úgy véli: Budapest külvárosi részein viszonylag kevés, száz lakásosnál nagyobb projekt van, így ezek nem nagyon befolyásolják a budapesti garzonpiacot. "Inkább a IX. kerület külső részeire, és a VIII. kerületre jellemző a garzonlakások túlkínálata".

Körbetartozás

A garzonpiac beomlásával az építőiparra leginkább jellemző körbetartozások is felerősödnek, amelynek legnagyobb kárvallottjai a kisvállalkozók. "Ha a fővállalkozó csődbe megy, mert menet közben nem tudta eladni a lakásokat, akkor - a bankok kivételével - borul a hitelezési lánc" - mondja Pfandler Katalin. Ez főleg azokat a vállalkozókat érinti, akik saját erővel vágtak bele a ingatlanépítésbe. Ha a fejlesztő projekthitelezéssel épített sorházat, akkor elvben nincs gond, mert ha csődközeli állapotba kerül a cég, a bank felé még mindig meg lehet hosszabbítani a hitel lejáratát (az új építésű lakások többsége projekthitelezéssel épül). "Mivel a csődbe ment kis cégek nem terítik ki a kártyájukat, pontosan nem lehet megmondani, hogy miért nem fizettek az alvállalkozóknak" - mondja Varjasné. Projekthitelezésnél, ha a fővállakozó jóindulatú, akkor a bankhitel prolongálásával még csődhelyzet esetén is kit tudja fizetni az alvállakozóját. A szakember szerint a nagyobb lakásépítők nem tervezik, hogy felvásárolják a csődbe jutott cégeket, mert ez ellene szól a piac logikájának.

Idén az első félévben 15 ezer felépített lakás kapott használatbavételi engedélyt, és közel 25 ezer új lakásra adtak ki építési engedélyt. Bár a használatba vett lakások száma 11 százalékkal több volt, az új lakásépítési engedélyeké 10 százalékkal maradt el a tavalyi év azonos időszakához képest.

Ember Zoltán

 
Miskolc
 
Hírlevélre feliratkozás
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Kiemelt Ingatlan Iroda Ajánlásunk !
 
Ingatlan nyilvántartás
 
Termőföldről info.
 
Könyvajánló
 
Térkép
 
Pályázatok
 
Mértékegységek
 
Illetékek
 
Amire Szüksége lehet !
 
Adózással kapcsolatban
 
Nyomtatványok
 
Ingyen Telefonálás
 
Kereső rendszerek
 
Országos Média Hírek
 
Webkamerák
 
Weblap készítés
 
Statisztika
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
E-mail